خبر فوری

اعتراض به برگزاری دادگاه یولیا تیموشنکو

اعتراض به برگزاری دادگاه یولیا تیموشنکو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک دادگاه در اوکراین روز سه شنبه رسیدگی به اتهام تقلب مالیاتی یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین این کشور را از سر گرفت.

در همین حال صدها تن از هواداران وی در برابر محل برگزاری دادگاه حاضر شدند و به آن اعتراض کردند. اعتراضی که با واکنش خشن پلیس اوکراین همراه بود.

مخالفان معتقدند که طرح اتهام علیه خانم تیموشنکو سیاسی است و مبنای حقوقی ندارد. وی پیش تر نیز به اتهام سو استفاده از قدرت به تحمل هفت سال زندان محکوم شد، اما وکلای وی از این حکم به دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت کردند که این شکایت روز هفتم شهریور بررسی می شود.

وکیل وی با انتقاد از ویکتور یانکویچ، نخست وزیر فعلی می گوید: «او از اینکه روز 28 اوت دادگاه اروپایی حقوق بشر پرونده تیموشنکو را مورد بررسی قرار دهد وحشت دارد و هر کاری می کند تا این دادگاه را به تعویق بیاندازد.»

در همین حال، تنی چند از پزشکان اوکراینی به نمایندگی از جامعه علمی این کشور در برابر سفارت آلمان دست به تظاهرات زدند. در حال حاضر خانم تیموشنکو تحت درمان پزشکان آلمانی است، اما برخی از مخالفان می گویند که آنها از پاسخ دادن درباره وضعیت سلامتی وی طفره می روند.

پزشکان اوکراینی خواستار دسترسی به پرونده درمانی خانم تیموشنکو و شفاف سازی مراحل درمان وی هستند. هنوز سفارت آلمان به این درخواست واکنشی نشان نداده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.