خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به برگزاری همه پرسی در رومانی

نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به برگزاری همه پرسی در رومانی
اندازه متن Aa Aa

دو هفته مانده به همه پرسی تایید صلاحیت رییس جمهوری در رومانی، شرایط برگزاری آن هنوز مبهم است.

مردم رومانی روز 29 ژوییه در یک همه پرسی به باقی ماندن ترایان باسسکو در مقام ریاست جمهوری رای آری یا نه می دهند. مقدمات این همه پرسی دو هفته پیش با ارائه یک لایحه به پارلمان توسط ویکتور پونتا نخست وزیر رومانی فراهم شد.

این اختلافات سیاسی، بر ثبات اقتصادی رومانی تاثیر منفی داشته است. ارزش واحد پولی رومانی، یکی از فقیرترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به پایین ترین حد آن تنزل داده و اتحادیه اروپا را نگران کرده است.

اگر چه ویکتور پونتا نخست وزیر در دیدار با مقامات اتحادیه اروپا اطمینان داده که به نگرانی های اتحادیه اروپا پاسخ داده است، اما این اتحادیه خواستار روشن شدن شرایط برگزاری همه پرسی 29 ژوییه شده است.

ویکتور پونتا رییس جمهوری را متهم به عدم صلاحیت کرده و پارلمان کشور او را به مدت یکماه تا برگزاری این همه پرسی از مقامش خلع کرد.

اتحادیه اروپا از ویکتور پونتا خواسته حکم دادگاه قانون اساسی رومانی مبنی بر شرکت دست کم 50 در صد واجدان شرایط در همه پرسی را رعایت کند. شرطی که به نظر می رسد در کشوری که سابقه مشارکت سیاسی مردم چندان بالا نیست برای آقای پونتا ساده نباشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.