خبر فوری

«پینوشه آفریقا» محاکمه می شود

«پینوشه آفریقا» محاکمه می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیوان بین المللی دادگستری در لاهه در حکمی سنگال را ملزم کرد که بدون تاخیر محاکمه حسین حبری، رئیس جمهوری سابق چاد را آغاز کند.

بر اساس حکم بالاترین نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل، در صورتی که سنگال محاکمه رئیس جمهوری سابق چاد را آغاز نکند، او باید برای محاکمه به بلژیک تحویل داده شود.

شماری از مردم چاد شکایت خود را به دادگاه های بلژیک ارائه کرده بودند و به همین دلیل بلژیک از دیوان بین المللی دادگستری خواسته بود حسین حبری را برای محاکمه به این کشور تحویل بدهند.

حسین حبری 69 ساله، که از سال 1982 به مدت هشت سال رئیس جمهوری چاد بود هم اکنون در کشور سنگال در تبعید است.

او که به پینوشه آفریقا معروف است، به قتل ده ها هزار نفر از مخالفانش در دوران ریاست جمهوری متهم شده است.

لسلی هسکل، از دیدبان حقوق بشر می گوید: «امروز مقامهای سنگال و اتحادیه آفریقا گفتگوهای خود را برای تاسیس یک دادگاه ویژه در داکار آغاز کرده اند تا بر اساس نظام قضایی سنگال حسین حبری را محاکمه کنند. به همین دلیل این حکم در زمان خوبی صادر شد و به نظر من نقطه تحولی در این پرونده ایجاد خواهد کرد.»

سنگال که تا کنون چهار بار درخواست محاکمه آقای حبری را رد کرده است از حدود یک سال قبل در مواضع قبلی خود مبنی بر عدم محاکمه حسین حبری تجدید نظر کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.