خبر فوری

برگزاری هفتادمین سالگرد هولوکاست در فرانسه

برگزاری هفتادمین سالگرد هولوکاست در فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه ضمن حضور در مراسم هفتادمین سالگرد بزرگداشت قربانیان هولوکاست اعلام کرد که از هرگونه یهودی ستیزی در فرانسه جلوگیر خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به حادثه کشتار سه نفر در مدرسه یهودیان در شهر تولوز اظهار داشت که تامین امنیت یهودیان ساکن در فرانسه از مهمترین اقدامات دولت وی خواهد بود.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: « حقیقت این است که این جنایت از سوی فرانسه و در فرانسه صورت گرفته و ما کاملا آن را می‌پذیریم. این اشتباه برای نخستین بار از سوی ژاک شیراک در سال ۱۹۹۵ میلادی با شهامت پذیرفته شد و در حال حاضر نیز دولت به شکل بسیار سرسختانه‌ای با هرگونه اظهار نظر و یا اعمال ضد یهودی در کشور برخورد خواهد کرد.»

طی روزهای شانزدهم و هفدهم جولای سال ۱۹۴۲ میلادی حدود ۱۳ هزار تن از آوارگان یهودی از سوی نیروهای نظامی فرانسه دستگیر و در شرایطی بسیار سخت مدتی در استادیوم بزرگ شهر پاریس به نام ولدیو نگهداری شدند. مدتی بعد ضمن جداسازی کودکان، زنان و مردان از یکدیگر این افراد به اردوگاههای موفقت در فرانسه و سرانجام به اردوگاه‌های مرگ آشوویتس آلمان نازی منتقل و درآنجا کشته شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.