خبر فوری

کشف بقایای جسد مدل تابلوی مشهور مونالیزا

کشف بقایای جسد مدل تابلوی مشهور مونالیزا
اندازه متن Aa Aa

باستان‌شناسان در صومعه‌ای در شهر فلورانس ایتالیا بقایای جسدی را کشف کردند که به اعتقاد آنها اسکلت مدل تابلوی مشهور مونالیزا یا لبخند ژکوند اثر لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۴ میلادی بوده است.
این سومین اسکلتی است توسط باستان‌شناسان ایتالیایی یافت شده و اعلام شده که به لیزا جراردینی تعلق دارد.
سیلوانو ونستی، با‌شناس مسئول این پروژه می‌گوید: «ما مجموعه تاریخی مشخصی درباره چگونگی دفن لیزا جراردینی در ۱۵ جولای سال ۱۵۴۲ میلادی در اختیار داریم. فردی که نخستین مدل لئونارد داوینچی برای نقاشی تابلوی مشهور مونالیزا بوده است. در حال حاضر ما در مهمترین زمان قرار داریم. این اسلکت توسط کربن ۱۴ مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت اما از طریق تست‌های تاریخ‌شناسی که بر روی آن انجام داده‌ایم، دریافتیم که این اسکلت مربوط به دورانی است تابلوی مونالیزا طراحی شده است.»

لیزا جراردینی، همسر تاجر معروف ابریشم شهر فلورانس است که گفته می شود، نخستین مدل نقاشی داوینچی در اثر معروف مونالیزا بوده است. زنی که پس از فوت همسرش راهبه شد و سرانجام در ۶۳ سالگی درگذشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.