خبر فوری

مذاکرات هسته ای غرب و ایران همزمان با «بحران گرانی مرغ»

مذاکرات هسته ای غرب و ایران همزمان با «بحران گرانی مرغ»
اندازه متن Aa Aa

هلگا اشمیت، نمایندۀ «گروه ۱+۵» و معاون کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، سه شنبه دیدار خود را با علی باقری، معاون مذاکره‌کنندۀ هسته‌ای ایران در استانبول به پایان رساند.

کا‌ترین اشتون در بارۀ نتیجۀ این دیدار تا سه شنبه شب اظهار نظر مشخصی نکرد.

مقدمۀ دور بعدی مذاکرات هسته ای

هدف دیدار جدید دو طرف در استانبول، یافتن مبنای مشتركی برای دور جديد مذاكرات هسته ای میان ایران و غرب بود. ایران از جمله خواهان برداشته شدن تحریم های غرب علیه این کشور است و گروه ۱+۵ (بریتانیا، چين، فرانسه، روسيه، آمريکا همراه با آلمان) خواهان بسته شدن تأسیسات اتمی «فردو» در نزدیکی قم، توقف غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و تحویل اورانیومی است که تا این حد غنی شده است.

این وضعیت بر سر برنامۀ هسته ای ایران و ادامۀ تحریم های بین المللی علیه این کشور در حالی است که موضوع «بحران گرانی مرغ»، توزیع کم آن و افزایش قیمت بعضی دیگر از محصولات غذایی در شهرهای مختلف آن خبرساز شده اند.

بحران مرغ در کنار بحران هسته ای

به گزارش منابع خبری، صف‌های طولانی برای خرید مرغ در بعضی شهرهای این کشور همچنان در روزهای پخش آن برقرار هستند.

بنا بر همین گزارش ها ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعه، به عنوان راه حلی برای مشکل گرانی مرغ، به شهروندان توصیه کرده است که از مصرف مرغ صرف نظر کنند، زیرا به گفتۀ او بسیاری از پزشکان مصرف گوشت را برای سلامتی زیان بار می دانند.

به گزارش وب سایت «کلمه»، نزدیک به میرحسین موسوی از مخالفان دولت ایران، روز دوشنبه در نیشابور جمعی از شهروندان که برای خرید مرغ صف بسته بودند، علیه مسئولان دولتی شعار دادند و به گرانی آن اعتراض کردند.

وعده های معطل ماندۀ دولتی

مسئولان دولتی در جمهوری اسلامی از مدتی پیش وعدۀ ارزانی مرغ و نظارت بر بازار را داده بودند. این در حالی است که بنا بر گزارش بعضی خبرگزاری ها این وعده ها عملی نشده و صف های طولانی برای خرید مرغ برچیده نشده اند.

در تهران، پایتخت، در بعضی بخش‌ها هر کیلوگرم مرغ تا ۸۰۰۰ تومان نیز به فروش می رسد و در استان های دیگر نیز اوضاع مشابهی گزارش شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.