خبر فوری
This content is not available in your region

قاضی اسپانیایی حقوق بشر در استخدام ویکی لیکس

نظرها
قاضی اسپانیایی حقوق بشر در استخدام ویکی لیکس
اندازه متن Aa Aa

وب سایت افشاگر «ویکی لیکس» از بکارگیری بالتازار گارسون، قاضی سابق حقوق بشر در اسپانیا برای سرپرستی گروه حقوقی خود خبر داده است.

گفته می شود بالتازار گارسون، با جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، در سفارت اکوادور در لندن دیدار داشته است.

موسس ویکی لیکس که وب سایتش بسیاری از اسناد محرمانۀ آمریکا را منتشر کرده، برای جلوگیری از استردادش به سوئد به اتهام آزار جنسی از سوی مسئولان بریتانیایی، مدتی است به سفارت اکوادور در لندن پناه برده و از این کشور درخواست پناهندگی کرده است.

پیشینۀ حقوقدان اسپانیایی

بالتازار گارسون به دلیل تحقیقاتش پیرامون وقایع دوران حکومت نظامی فرانکو متهم به سرپیچی از قانون عفو عمومی سال ۱۹۷۷ در اسپانیا شده و در مقابل دادگاه عالی این کشور قرار گرفته بود.

دادگاه عالی اسپانیا این حقوقدان ۵۶ ساله را محاکمه کرده بود. او در پروندۀ دیگری دربارۀ شنود گفت‌و‌گوهای وکلا برای یازده سال به محرومیت از قضاوت محکوم شده و از سمت قضاوت خلع شده بود.

براساس قوانین اسپانیا تحقیق قضائی دربارۀ دوران فرانکو ممنوع است. اما بالتازار گارسون تحقیقات خود را دربارۀ افراد مفقود و کشته شده در طول جنگ داخلی اسپانیا و دوران حکومت فرانکو ادامه داده و به همین دلیل به دادگاه احضار شده بود.

بالتازار گارسون چهار سال قبل تحقیقات تازه‌ای را دربارۀ سرنوشت بیش از ۱۰۰ هزار نفر مفقود در دوران حکومت ژنرال فرانکو، در فاصلۀ سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۷۵ آغاز کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.