خبر فوری
This content is not available in your region

توافق نمایندگان کنگره بر سر وضع تحریمهای تازه تر علیه ایران

نظرها
توافق نمایندگان کنگره بر سر وضع تحریمهای تازه تر علیه ایران
اندازه متن Aa Aa

نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا برای وضع تحریمهای تازه و مشترک علیه برنامه هسته ای ایران به توافق رسیدند. هدف از این رشته تحریم ها که طرح آن بمدت بیش از هفت ماه در دست بررسی بوده است، اعمال محدودیت شدید بر مبادلات با شرکت های ملی نفت و شرکت ملی نفتکش ایران و ناتوان ساختن بانک های ایرانی از نقل و انتقال الکترونیکی پول است. اکثریت نمایندگان کنگره آمریکا خواستار وضع تحریمهای تازه تر تا پایان هفته جاری و پیش از آغاز تعطیلات تابستانی کنگره هستند.
 
این در حالیست که  اقتصاد ایران تحت تاثیر تشدید بیش از پیش تحریمها در شرایط بحرانی قرار دارد، تورم در ماههای اخیر از مرز 20 درصد فراتر رفته است و کارشناسان اقتصادی تشدید تحریمها را عامل اصلی آن می دانند. البته 20 درصد نرخ تورمی است که دولت جمهوری اسلامی آن را منتشر کرده و در تناقض با افزایش تصاعدی قیمت برخی از کالاها و اقلام اساسی است.
 
ایالات متحده از ایرانی ها می خواهد  درباره برنامه هسته ای خود شفاف سازی کنند. با آغاز تابستان نیز اتحادیه اروپا خرید نفت صادراتی ایران را تحریم کرد و به تبع بسیاری انتظار بالارفتن تصاعدی قیمت نفت را می کشیدند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.
 
با این حال صادرات نفت خام ایران، مهمترین منبع درآمد این کشور نزدیک به 40 درصد کاهش یافته است، هرچند که مقامات ایرانی می گویند مشتریهای جدیدی را جانشین کشورهای عضو اتحایه اروپا کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.