خبر فوری

بانک مرکزی اروپا خواستار همکاری بیشتر کشورهای حوزه یورو شد

بانک مرکزی اروپا خواستار همکاری بیشتر کشورهای حوزه یورو شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بانک مرکزی اروپا اوراق قرضۀ کشورهای بدهکار حوزه یورو را خواهد خرید به شرط اینکه دیگر کشورهای اروپایی نیز سرمایه‌های مالی شان را برای کمک به کشورهای بدهکار فعال کنند.

روز پنجشنبه و در پی نشست هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا در فرانکفورت، ماریو دراگی رئیس این نهاد با تاکید بر این نکته خواستار همکاری بیشتر اقتصادهای توانمند حوزه یورو شد.

وی سپس افزود «اخذ سیاست‌ها و اقدامات پیش گیرانهٔ جدید مالی منوط به نتیجه اقدامات پیشین است. به همین منظور هئیت مدیره در هفته‌های آتی بار دیگر تشکیل جلسه خواهند داد تا اقدامات جدید را مورد بررسی قرار دهند.»

سخنان ماریو دراگی به این معنی است که رئیس بانک مرکزی نتوانسته موافقت ینس وایدمان، رییس بانک مرکزی آلمان و منتقد خرید اوراق خزانه اسپانیا و ایتالیا را جلب کند.

به این ترتیب شاید بتوان گفت که مهم‌ترین دستاورد نشست روز پنجشنبه اعلام تثبیت نرخ بهره پایه بانک مرکزی اروپا در پایین‌ترین اندازه تاریخی‌اش ( ۷۵ صدم درصد) بود.

نرخ بهره تعیین کننده هزینه‌های استقراض در بازارهای مالی است و کاهش آن، موجب کاهش انگیزه بانک‌ها برای استقراض از یکدیگر می‌شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.