خبر فوری

کنگره آمریکا تحریم های تازه‌ای را علیه ایران تصویب کرد

کنگره آمریکا تحریم های تازه‌ای را علیه ایران تصویب کرد
اندازه متن Aa Aa

کنگره ایالات متحده آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران به تصویب رساند که هدف از آن، محدود کردن درآمدهای نفتی ایران از طریق تنبیه بانک ها، شرکت های بیمه و حمل و نقلی است که با ایران برای فروش نفت همکاری می کنند.

این مصوبه روز چهارشنبه پس از حدود هفت ماه رایزنی بین سنا و مجلس نمایندگان آمریکا حاصل شد که پیش تر هر یک، مجموعه تدابیر جداگانه ای را در این باره تصویب کرده بودند.

هدف این تحریم ها، محدودیت شدید مبادلات با شرکت های ملی نفت و شرکت ملی نفتکش ایران و ناتوان ساختن بانک های ایرانی از نقل و انتقال الکترونیکی پول است.

تدابیر گنجانده شده در این طرح شامل اعمال جریمه های سنگین برای بانکهایی است که با ایران معامله می‌کنند و نیز تدابیری در راستای کاهش فروش نفت ایران در چارچوب تحریم های امضا شده توسط باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در روز دهم دی ماه سال گذشته است.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوریخواهان تشکیل می دهند، در ماه دسامبر گذشته تحریم های مورد نظر خود را علیه ایران به تصویب رساند، حال آنکه سنای آمریکا با اکثریت دموکراتها در ماه مه، تحریم های متفاوتی را تصویب کرده بود.

از آن پس، قانونگذاران کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) آمریکا سعی داشتند موارد اختلاف در این دو مصوبه را برطرف کنند و راههای فرار ایران را برای نقل و انتقال پول و بیمه محموله های نفتی ببندند.

روز سه شنبه نیز باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا طی فرمانی ، بانکهایی را که معاملات مربوط به فروش نفت ایران یا مبادلات ارزی عمده مرتبط با شرکت ملی نفت ایران و نیز شرکت نفتیران (متعلق به شرکت ملی نفت ایران) را انجام می دهند، مشمول اقدامات تنبیهی اعلام کرد.

بنابر فرمان آقای اوباما، بانک کونلون چین و بانک عراقی ایلاف برای ارائه خدمات مالی به بانک های ایرانی تحت فشار قرار خواهند گرفت.

دولت آمریکا تحریم علیه فروش نفت ایران را در پایان ماه دسامبر به اجرا گذاشت و هدف از آن را وادار کردن ایران به همکاری با جامعه بین‌المللی در باره برنامه هسته ای اش اعلام کرده است اما ایران تأکید دارد که این برنامه، اهداف صلح آمیز دارد.

این در حالی است که دور تازه مذاکرات ایران با گروه موسوم به پنج بعلاوه یک (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بعلاوه آلمان) درباره برنامه هسته ای ایران، به نتیجه‌ای نینجامیده است

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.