خبر فوری

توافق سودان با سودان جنوبی بر سر حق انتقال نفت

توافق سودان با سودان جنوبی بر سر حق انتقال نفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سودان پس از ماهها اختلاف بر سر قیمت و حق انتقال نفت با سودان جنوبی به توافق رسید.

سودان جنوبی ماه ژانویۀ سال جاری، صادرات ۳۵۰ هزار بشکه‌ای نفت خود در روز را به خاطر آنچه که آن را تحمیل قیمت بالای حق ترانزیت از سوی سودان می‌خواند قطع کرده بود.

سودان جنوبی به مرکزیت «جوبا» که سال گذشته از سودان جدا شد و اعلام استقلال کرد کشوری است محصور در خشکی و برای صادرات نفتش متکی به لوله‌های نفتی است که از سودان عبور می‌کند.

اگرچه صادرات نفت از سر گرفته شده است اما سالوا کیر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و عمر حسن البشیر، همتای سودانی وی باید برای حل اختلافات ریشه دار دیگری بر سر میز بنشینند.

گفتگو بر سر اختلافات مرزی خصوصا منطقه مرزی و نفت خیز «ابیه» پس از ماه رمضان در صدر گفتگوهای رهبران دو کشور خواهد بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سفرش به منطقه ضمن دعوت دو کشور به همکاری، توافق بعمل آمده را فرصتی خواند برای سودان جنوبی تا به خط لوله دیگری که از سودان عبور نکند بیاندیشد.

توافق بعمل آمده و درآمد حاصل از صادرات نفت اگرچه برای اقتصاد هر دو کشور حیاتی است اما به تنهایی به تنش‌های دیرینه بین خارطوم و جوبا پایان نخواهد داد.

صادرات نفت خصوصا به تنهایی، اقتصاد «جوبا» را که به کمکهای خارجی متکی است، از دشواری‌ها نخواهد رهاند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.