خبر فوری
This content is not available in your region

دعوت از احمدی نژاد برای شرکت در نشست سازمان کنفرانس اسلامی در مکه

دعوت از احمدی نژاد برای شرکت در نشست سازمان کنفرانس اسلامی در مکه
اندازه متن Aa Aa

شاه عبدالله، رهبر عربستان رسما محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران را برای شرکت در نشست فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به عربستان سعودی دعوت کرده است.
 
این نشست در روزهای 24 و 25 مرداد ماه در شهر مکه برگزار می شود و انتظار می رود تحولات سوریه، موضوع اصلی مورد بحت در این اجلاس باشد. 
 
در این راستا محمدرضا فرقانی، مدیر کل بین الملل دفتر رییس جمهور ایران،  صبح دوشنبه اعلام کرد که محمود احمدی نژاد در این نشست فوق العاده شرکت خواهد کرد. 
این مقام نزدیک به رییس جمهور ایران اعلام کرده است که محور اصلی گفتگوها در این نشست “بررسی تحولات کشورهای اسلامی” خواهد بود.
 
 
ایران و عربستان، روابط پرتنش
 
طی ماههای گذشته، روابط ایران و عربستان سعودی، دچار تنش بوده است. ناآرامی های سوریه و بحرین، اختلافات اساسی دو کشور بعنوان دو قطب عمده سنی و شیعه جهان اسلام را بارزتر کرده است.
 
حکومت ایران بارها حمایت خود را از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در مقابل مخالفان که سعی در سرنگونی حکومت شیعیان علوی در سوریه را دارند، اعلام کرده است و کشورهای غربی و منطقه را به مداخله در امور سوریه متهم می کند.
 
عربستان و ایران یکدیگر را به دخالت در بحرین متهم کرده اند. ایران خواستار حقوق برابر برای اکثریت شیعه در کشور بحرین است که تحت حکومت اقلیت سنی قرار دارد.
 
در پی اعتراضات اخیر شیعیان در منطقه قطیف عربستان، برخی از نمایندگان مجلس ایران خواستار حمایت از مبارزات شیعیان عربستان شدند.
 
همچنین در خرداد ماه گذشته در پی اعدام ده شهروند ایرانی در عربستان با اتهام حمل مواد مخدر، کاردار سفارت عربستان در تهران به وزارت خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد. در فروردین ماه گذشته نیز هشت ایرانی با اتهام مشابه در عربستان اعدام شده بودند.
 
ایران می گوید به افراد یاد شده حق مشاوره کنسولی داده نشده است و بدین ترتیب مقامات عربستان را به نقض کنوانسیون ژنو متهم می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.