خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

نخست وزیر ایتالیا نسبت به خطر فروپاشی اتحادیه اروپا هشدار داد

نظرها
نخست وزیر ایتالیا نسبت به خطر فروپاشی اتحادیه اروپا هشدار داد
اندازه متن Aa Aa

ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا نسبت به خطر تجزیه اتحادیه اروپا در صورتی که برای کاهش هزینه های دریافت وام دولت ها تلاش نشود، هشدار داد.

او روز یکشنبه در مصاحبه ای با مجله آلمانی اشپیگل گفت عدم توافق در درون هفده کشور حوزه یورو، به عدم پاسخگویی سیاسی و تضعیف آینده اتحادیه اروپا خواهد انجامید.

اما روبرت هالور کارشناس بازار های اروپا می گوید:
“آقای مونتی باید محتاط باشد. نمی توان دمکراسی را تعطیل و پارلمان ها را از اظهار نظر پیرامون مسئله محروم کرد. چنین کاری دمکراسی نیست و حوزه یورو را به یک هیولای بوروکراتیک تبدیل خواهد کرد. مشکل حوزه یورو مشکلی نیست که پارلمان ها در آن دخالت داشته باشند، بلکه بسیاری از دولت ها مانند ایتالیا وظایف خود را انجام نداده اند. اگر کسی در کار خود بی نظم و ناکارآ ست بهتر است خاموش باشد.”

ایتالیا و اسپانیا که اکنون در مرکز بحران حوزه یورو قرار گرفته اند با مقاومت دربرابر درخواست کمک، انتظار دارند بانک مرکزی اروپا به منظور کاهش هزینه های دریافت وام، اوراق قرضه دولتی این کشورها را خریداری کند. انتظاری که ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا آنرا موکول به در خواست وام از سوی این دو کشور کرده است.

نخست وزیر ایتالیا روز دوشنبه برای شتاب در کاهش چهار میلیارد یورویی هزینه های دولتی، از مجلس این کشور درخواست رای اعتماد کرد.