خبر فوری
This content is not available in your region

ادامه تنش دیپلماتیک بین کره جنوبی و ژاپن

نظرها
ادامه تنش دیپلماتیک بین کره جنوبی و ژاپن
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه و در پی انتشار خبر سفر لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، به جزیره دوُکدو که در ژاپن تاکِشیما خوانده می‌شود، ژاپن سفیر کره جنوبی را احضار کرد. دولت‌های سئول و توکیو سال‌هاست بر سر مالکیت چند جزیره کوچک با هم اختلاف دارند.

اوسامو فوجیمورا، یک سخنگوی دولت ژاپن گفت: «باعث تاسف است که جامعه جهانی حق مالکیت ژاپن بر جزیره تاکِشیما را قبول ندارد. باوجود این، ما از رئیس جمهوری کره جنوبی قویاً خواسته و بار دیگر نیز می خواهیم سفر خود به این جزیره را لغو کند.»

سفر لی میونگ باک، رئیس جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که کره جنوبی ۵ روز دیگر سالروز شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم و پایان تسلط ۳۵ ساله این کشور بر کره جنوبی را جشن خواهد گرفت.

جزیره دوکدو نیز از سال ۱۹۱۰ تا پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ تحت کنترل کشور ژاپن بوده است.

یک جوان کره‌ای با تاکید بر ا اینکه این جزیره بخشی از خاک کشورش است می‌گوید: «طبیعی است که رئیس جمهوری بخواهد به آنجا سفر کند و باعث تعجب است که کشورهای دیگر در این مورد از او حمایت می‌کنند.»

دیگری می‌افزاید: «رئیس جمهور کاملا حق دارد هر چند این سفر از بعد دیپلماتیک ممکن است مشکل ساز شود و حتی ممکن است تحریم‌هایی یک جانبه از سوی ژاپن اعمال گردد.»

گفتنی است ژاپن هیچگاه حاضر نشده مسئولیت جنایات دوران استعماری از جمله کشتار زنان و کودکان کره جنوبی در دوره جنگ جهان دوم را بپذیرد.

به رغم تنش‌های دیپلماتیک، دو کشور همسایه در طی این سال‌ها روابط اقتصادی بسیار خوبی داشته‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.