خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش ژاپن به سفر جنجالی رئیس جمهوری کره جنوبی

نظرها
واکنش ژاپن به سفر جنجالی رئیس جمهوری کره جنوبی
اندازه متن Aa Aa

سفر لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی، به جزیره دوُکدو خشم مقامات ژاپی را برانگیخته است. دولت های سئول و توکیو سال‌هاست بر سر مالکیت چند جزیره از جمله دوُکدو که در ژاپن تاکِشیما خوانده می‌شود، با هم اختلاف دارند.

ژاپن در اعتراض به این سفر، سفیر کره جنوبی را احضار کرد و نخست وزیر ژاپن در سخنان روز جمعه سفر رئیس جمهوری کره جنوبی را «غیرقابل قبول» خواند و تاکید کرد: «در کنار رئیس جمهوری لی میونگ باک، طی سال‌های اخیر، تمام تلاش خود را برای بهبود روابط بین دو کشور به کار گرفته‌ام. و بنابراین سفر ایشان در این زمان بسیار باعث تاسفم شد و به نظر من دولت ژاپن باید در این مورد موضعی قاطع داشته باشد.»

ژاپن مدعی است جزیره دوکدو از قرن هفدهم میلادی بخشی از خاک این کشور بوده، کره جنوبی اما می‌گوید ژاپن در دوران استعمار (از سال ۱۹۱۰ تا پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵) این جزیره را تحت کنترل خود گرفته است.

سفر لی میونگ باک، رئیس جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که کره جنوبی ۵ روز دیگر سالروز شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم و پایان تسلط ۳۵ ساله این کشور بر کره جنوبی را جشن خواهد گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.