خبر فوری
This content is not available in your region

فرانسوا اولاند پس از یکصد روز

نظرها
فرانسوا اولاند پس از یکصد روز
اندازه متن Aa Aa

از پانزدهم مه یکصد روز می‌گذرد. روزی که فرانسوا اولاند روی فرش قرمز الیزه، در قامت یک رییس جمهور به تاریخ سیاسی فرانسه قدم گذاشت، البته در مراسمی نسبتا ساده بنابر درخواست خود وی.

رییس جمهور از‌‌ همان ابتدا سعی داشت سادگی و فروتنی خود را نشان دهد. رییس جمهوری عادی و معمولی که دولت را قلمروی خود نمی‌داند و بر آن نیست تا خود را وامدار آن کند.

و حالا یکصد روز پس از آغاز به کار او در بالا‌ترین جایگاه سیاسی و اداری کشور، و وعده‌های انتخاباتی‌اش بویژه در زمینه رفاه اجتماعی نظیر افزایش حداقل دستمزد‌ها و همینطور بالا بردن کمک‌های هزینه‌های آموزشی، حذف مالیات بر ارزش افزوده و بازگرداندن سن بازنشستگی به شصت سال برای برخی. ظاهرا وضعیت اقتصادی و انتقادهای مخالفان حکایت از آن دارد که رییس جمهوری نتوانسته کاری از پیش ببرپد. بنابر نظرسنجی هفته گذشته ۵۴ درصد فرانسوی‌ها از عملکرد او ناراضی‌اند. در میان آن‌ها رای دهندگان جناح چپ نیز به چشم می‌خورند.

ناآرامی های شهر آمیین که به حضور مانوئل والس، وزیر کشور انجامید و تاکید وزیر کشور بر تخلیه اردوگاه‌های رومن‌ها در فرانسه فرانسوا اولاند را در برابر چالش مهمی قرار داده و البته فرانسه را در برابر ارزیابی و داوری کمیسیون اروپا.

انتقاد روژه کاروشی به عنوان نماینده مخالفان از موضعگیری فرانسوا اولاند در برابر بحران سوریه را نباید از یاد برد. او گفت: «کسی نمی‌گوید مداخله نظامی آسان است. کسی نمی‌گوید مداخله بین المللی آسان است. اما صدای فرانسه کجا به گوش می‌رسد؟»

عملیات نظامی در سوریه البته هزینه‌های سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد. بویژه که فرانسوا اولاند بر آن است تا پایان دوره پنج ساله رییس جمهوری کسری بودجه را کاهش دهد.

مهلت‌های تعیین شده فرا می‌رسند و آینده ریاست جمهوری را رقم خواهند زد. تصویب پیمان بودجه اتحادیه اروپا، بستن بودجه سال ۲۰۱۳ و اجرای اصلاحات مالیاتی وعده داده شده نیز در راهند.

بدیهی است یکصد روز زمانی کوتاه است و البته رییس جمهوری و کابینه‌اش نیز عجله‌ای ندارند.

«امروز هنوز مواردی در دست نیست که حاکی از آن باشد که با فقدان محبوبیت یا نارضایتی عمیق فرانسویان از فرانسوا اولاند روبروییم. ما فرانسویان خیلی نگران مساله بیکاری و همینطور وضعیت مالی دولت هستیم. و منتظریم تازمان مشخص شدن آن برسد. »

رییس جمهوری فرانسه در برابر هفت خوانی قرار دارد که باید یکی را پس از دیگری پشت سر گذارد تا فرانسوی‌ها بتوانند عملکرد او را دقیق‌تر داوری کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.