وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش وزیر کشور فرانسه به برخورد پلیس با شهروندان امیین

واکنش وزیر کشور فرانسه به برخورد پلیس با شهروندان امیین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فردای درگیری بین گروهی از شهروندان امیین و پلیس، این شهر که در شمال فرانسه واقع شده تحت تدابیر شدید امنیتی، پذیرای مانوئل والس، وزیر کشور، بود.

دوشنبه شب، در پی مرگ یک جوان در حادثه رانندگی؛ گروهی از جوانان محله که در مراسم سوگواری در مرکز محله گردهم آمده بودند، با پلیس درگیر شدند. درگیری که موجب زخمی شدن ۱۷ تن از اعضای پلیس شد.

وزیر کشور فرانسه، به زغم اینکه با استقبال سرد اهالی روبرو شده بود گفت: «نظم و قانون باید برقرار شود. حمله به پلیس و سوزاندن مدرسه و تخریب اموال عمومی غیر قابل تحمل است.»

خواهر قربانی حادثه رانندگی اما نظر دیگری دارد: «آقای وزیر می‌گویند حمله به پلس غیرقابل تحمل است و شب گذشته چندین پلیس مجروح شده‌اند. ما هم چندین مجروح داشتیم. اما پیش از این ماجرا‌ها، ما عزادار بودیم، در کنار چادری دور هم جمع شده بودیم که ناگهان پلیس سر رسید با گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی. ما فریاد می‌زدیم اینجا تنها کودکان و زنان هستند اما آن‌ها گفتند ‘همین جا خاکتان خواهیم کرد’.»

پیش‌تر دولت جدید فرانسه ۱۵ ناحیه پرتنش از جمله شهر امیین را مشخص و به امید بهبود شرایط بودجه‌ای ویژه برای حفظ امنیت این نواحی تعریف کرده که هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.