خبر فوری
This content is not available in your region

آیا فنلاند حوزه یورو را ترک خواهد کرد؟

آیا فنلاند حوزه یورو را ترک خواهد کرد؟
اندازه متن Aa Aa

وزرای خارجه فنلاند و اتریش روز جمعه در گفتگو با روزنامه بریتانیایی تلگراف گفته اند که رهبران اروپایی باید برای هر احتمالی از جمله فروپاشی حوزه یورو آماده باشند.

وزیر خارجه فنلاند اضافه کرده که اگرچه در حال حاضر این خواست فنلاندی ها و بویژه دولت این کشور نیست اما طرحی را برای احتمالات مختلف از جمله جدا شدن از پول واحد اروپایی تهیه کرده اند.

وزیر خارجه اتریش نیز گفته است که کشورهای از نظر اقتصادی قدرتمند حوزه یورو، مانند آلمان، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند از سیاست هایی حمایت می کنند که منجر به خارج شدن دیگر کشورها از این حوزه می شود.

فنلاند در حوزه یورو یک قدرت اقتصادی محسوب می شود که رشد تولید ناخالص داخلی آن در مقایسه با حوزه یورو طی نزدیک به یکسال گذشته همواره بالاتر بوده است. در عین حال بدهی های دولت در فنلاند تقریبا نصف بدهی های حوزه یورو است.

اقتصاد همسایگان فنلاند یعنی سوئد، دانمارک و نروژ که هیچ یک در داخل پول واحد اروپایی نیستند در حال رشد است. برای نمونه تولید ناخالص داخلی سوئد در سه ماهه دوم امسال از 1.4 درصد رشد برخوردار بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.