خبر فوری

محاکمه معدنچیان اعتصابی در آفریقای جنوبی برگزار شد

محاکمه معدنچیان اعتصابی در آفریقای جنوبی برگزار شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اولین جلسه محاکمه بیش از 250 معدنچی در آفریقای جنوبی در حالی برگزار شد که اعضای خانواده آنها در بیرون دادگاه در اعتراض به آن تجمع کردند.

اتهام این افراد قتل، تلاش برای قتل و خشونت اعلام شده است.

حدود یک هفته قبل سه هزار نفر از کارکنان معدن با هدف افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب باعث از کار افتادن معدن شد.

چند روز قبل نیروهای پلیس با تیراندازی به طرف کارگران اعتصابی که تجمع کرده بودند و البته مسلح بودند 34 نفر را کشتند. ده نفر دیگر قبل از دخالت پلیس بر اثر درگیری بین اتحادیه های رقیب کارگری کشته شده بودند.

پس از این که شرکت اداره کننده معدن، حدود 3000 کارگر اعتصابی را به اخراج تهدید کرد، یک سوم از آنها روز دوشنبه به سر کار بازگشتند اما هنوز این معدن استخراج پلاتین تولید خود را آغاز نکرده است.

مدیر شرکت لون مین که اداره کننده معدن است می گوید: «این اعتصاب، اعتصابی غیرقانونی بود که کارکنان شرکت تصمیم گرفتند بر سر کار حاضر نشوند. اما اتفاقات در آن روز ناگهان به سرعت رخ داد و خشونتها تبدیل به مساله ای اجتماعی شد که از کنترل ما خارج بود. به همین دلیل نیاز داشتیم که پلیس دخالت کند.»

شرکت لون مین ضرب الاجل بازگشت به کار را یک روز دیگر تمدید کرد و به این ترتیب کارگران اعتصابی باید تا روز سه شنبه کار خود را از سربگیرند.

تیراندازی اخیر پلیس به طرف معدنچیان، مرگبارترین واقعه این چنینی در آفریقای جنوبی پس از پایان دوران آپارتاید در این کشور از سال 1994 بود.
جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی در کشور، هیاتی را مامور رسیدگی به این واقعه کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.