خبر فوری
This content is not available in your region

کمیسیون اروپا: رومانی باید از حکم دادگاه قانون اساسی تبعیت کند

نظرها
کمیسیون اروپا: رومانی باید از حکم دادگاه قانون اساسی تبعیت کند
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا، مقامات و سیاست مداران رومانیایی را دعوت به احترام به تصمیم دادگاه قانون اساسی این کشور مبنی بر عدم عزل رییس جمهور کرد.

دادگاه قانون اساسی رومانی روز یکشنبه با صدور حکمی همه پرسی 29 ژوئیه به منظور عزل ترایان باسسکو، رییس جمهوری این کشور را به دلیل عدم دستیابی به حد نصاب پنجاه درصد رای دهندگان، فاقد اعتبار اعلام کرد.

کرین آنتونسکو، رییس جمهور موقت می گوید: “ما تصمیم دادگاه قانون اساسی را غیر منصفانه می دانیم. این تصمیم رای حدود هشت و نیم میلیون رومانیایی را نادیده گرفته است. همچنین این حکم غیر منصفانه است به لحاظ اینکه رای اکثریت را که مطابق با تمام قوانین و شرایط حد نصاب در رفراندوم بوده در نظر نگرفته است.”

مخالفان آقای باسسکو به رهبری ویکتور پونتا، نخست وزیر چپگرا، با برگزاری یک همه پرسی کوشیدند زمینه برکناری رئیس جمهوری را فراهم آورند اما شمار شرکت کنندگان در این همه پرسی به حد نصاب پنجاه درصد نرسید و نتیجه آن فاقد اعتبار قانونی اعلام شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.