خبر فوری

خرس‌ها و فیل‌های آسیایی در خطر انقراض

خرس‌ها و فیل‌های آسیایی در خطر انقراض
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خرس آفتاب مالایایی، کوچک‌ترین نوع خرس در جهان است که در معرض خطر نابودی محل زندگی و شکار غیرقانونی قرار دارد. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، این خرس‌ها را در فهرست حیوانات آسیب پذیر قرار داده است.

سازمان «خرس‌ها را آزاد کنید» در سی کیلومتری پنوم پن، پایتخت کامبوج، بزرگ ترین محل نگهداری خرس‌های آفتاب است. مت هانت، مدیرعامل نهاد «خرس‌ها را آزاد کنید» می‌گوید: «چشم انداز درازمدت برای آنها، با توجه به رشد جمعیت انسان‌ها، نابودی مکانهای زندگی حیوانات و افزایش شکار، خوب به نظر نمی‌آید.»

خرس‌های آفتاب را به دلایل متعدد شکار می‌کنند: برای پوست و صفرای آنها که در طب چینی از آن استفاده می‌شود و برای گوشتشان که در آسیا از آن سوپ درست می‌کنند. متخصصان معتقدند که در طول سی سال گذشته سی درصد از شمار این خرس‌ها کاهش یافته است.

فیل‌ها نیز در کامبوج در معرض تهدید هستند و آنها نیز در فهرست «در خطر» اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار داده شده‌اند. تعداد آن‌ها در سال ۱۹۹۵ میلادی، دو هزار بود که امروز به چهارصد کاهش پیدا کرده است. در گذشته شکار فیل‌ها دلیل اصلی کاهش تعدادشان بود، ولی امروز نابودی زیستگاههای آنها خطر اصلی برای ادامه بقایشان محسوب می‌شود.

نیک مارکس، محافظ حیات وحش پنوم تا ماو می‌گوید: «ما دلیل اصلی این بحران هستیم. اینجا خانه فیل هاست و همچنانکه به داخل جنگل وارد می‌شویم، دیگر جایی برای رفتن ندارند و بحران‌ها همچنان افزایش پیدا می‌کنند و باید برای این مشکل راه حلی یافت.»

با افزایش جمعیت انسان‌ها و نابودی مناطق جنگلی، تعداد فیل‌های آسیایی همچنان رو به کاهش خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.