خبر فوری
This content is not available in your region

باراک اوباما نامطمئن از آراء رنگین پوستان

نظرها
باراک اوباما نامطمئن از آراء رنگین پوستان
اندازه متن Aa Aa

چهارسال از یک رویداد تاریخی در ایالات متحده آمریکا می‌گذرد. زمانی که باراک اوباما به کاخ سفید راه یافت، بیشترین حمایت جامعه رنگین پوست را به همراه داشت. آنهایی که بی‌صبرانه منتطر چنین لحظه‌ای بود، یعنی ۹۶ درصد رنگین پوستان به باراک اوباما رای دادند.

هم اکنون پس از ۴ سال، بسیاری از این رای دهندگان ناامید شده‌اند همانطور که این تحلیگر می‌گوید: «به نظرم کمپین اوباما یکی از الهامبخش ‌ترین مبارزات انتخاباتی در دوران مدرن بود. برای هرکسی که رویای روزهای خوشی را داشت، این رکود اقتصادی سخت و دشوار است. فکر می‌کنم آن‌ها توقعات و انتظارات را بیش از میزانی که بتوانند برآورده کنند بالا برده بودند.»

پس از چهار سال ریاست جمهوری اوباما، آیا از این همه امید چیزی باقی مانده و انتخابات ماه نوامبر چقدر می‌تواند به آن پشت گرم باشد؟

بی‌تردید از آن شور و هیجان چهار سال گذشته خبری نیست. در انتخابات پیشین، دو میلیون رنگین پوست که هرگز در انتخابات شرکت نکرده بودند، امیدوارانه به پای صندوق‌های رای آمدند. ظاهرا در انتخابات پیش رو نباید چنین انتظاری داشت. آن‌ها که اوباما را نماینده خود می دانستند، اکنون دیگر چندان تمایلی به پیروزی مجدد او و ادامه ریاست جمهوری او ندارد.

واقعیت این است که تنها داشتن رییس جمهوری رنگین پوست برای فائق آمدن بر مشکلات این اقلیت در ایالات متحده آمریکا کافی نبود. برعکس، نژادپرستی هنوز هم کاملا آشکار و گاهی حتی پررنگ‌تر از گذشته به چشم می‌خورد.
به نظر می‌رسد انتخاب باراک اوباما نفرت نابجایی را نزد برخی برانگیخت و البته نابرابری اقتصادی هم نسبت به گذشته افزایش یافت. در این بین البته نقش بحران اقتصادی را نباید فراموش کرد.

درحالیکه نرخ بیکاری در بین سفید پوستان به ۴/۷ درصد رسیده در بین رنگین پوستان این رقم تقریبا دو برابر (یعنی ۴/۱۴ درصد) است. در بین جوانان نیز شاهد چنین وضعی هستیم. ۹/۲۰ درصد جوانان سفید پوست بیکارند در حالیکه در بین رنگین پوستان این رقم به ۴۰ درصد می‌رسد.

با این همه به این آمار و ارقام باید با احتیاط بیشتری نگریست. به گفته بسیاری از تحلیلگران افزایش بیکاری رنگین پوستان ناشی از این واقعیت است که آمریکایی‌های آفریقایی تبار بیش از گذشته در جستجوی شغل به مراکز کاریابی مراجعه می‌کنند. افزون براین، باید توجه داشت که ظهور طبقه متوسط جدید رنگین پوست پدیده‌ای نو و البته شکننده است و این شکنندگی در زمان بحران اقتصادی بیش از هر زمان دیگری آشکار می‌شود.

اسکات کی‌تر، مدیر یک مرکز تحقیقات پیمایشی می گوید: «بسیاری از گروه‌هایی که موفقیتهای بزرگی به دست آورده بودند یعنی آمریکایی‌هایی با تبار آفریقایی، آمریکای لاتین، جوانان و همینطور زنان، از رکود اقتصادی بیش از سایر گروه ها ضربه خوردند.»

و در نهایت پیشداوری‌های موجود در جامعه آمریکا اوضاع را برای باراک اوباما دشوار کرده است. کشته شدن تریوان مارتین، جوان رنگین پوست در پی تیراندازی پلیس موجی از خشم و اعتراضات را علیه اقدامات نژادپرستانه دولت آمریکا و پلیس این کشور را به راه انداخته است.

موضوعی چالش برانگیز که نه اوباما می‌تواند آن را به رنگین پوست بودن مقتول بی ارتباط بداند و نه جامعه رنگین پوست می‌تواند با توجه به رییس جمهوری رنگین پوست، آن را دلیلی بر تبعیض نژادی بداند.