خبر فوری
This content is not available in your region

یک پنجم جوانان اروپا بیسوادند

یک پنجم جوانان اروپا بیسوادند
اندازه متن Aa Aa

اینکه همه شهروندان اروپا باسوادند، خالی از حقیقت است. روز بین المللی سوادآموزی شاهد بر این است که از هرپنج جوان پانزده ساله در اروپا، یکی قادر به خواندن و نوشتن نیست. چندی پیش، اتحادیه اروپا، هیئتی را مامور رسیدگی به این معضل و راه حل آن کرد که پیشنهاد کرده اند در میان سایر اقدامات، کمک بیشتری به آموزشگاهها داده شده و نیز در مناطق و محله های غیر معمول کتابخانه هایی هر قدر کوچک ایجاد شود. انجمن بلژیکی ُخواندن و نوشتن ُ که کلاسهای سواد آموزی دائر کرده است می گوید مشکلات تازه ای برای بیسوادان بوجود آمده است:

“نیاز جوامع گسترش یافته است، و آن بیسوادی کلمات و زبان تکنولوژی است. برای مثال، ما بیش از پیش باید برای امور بانکی و خریدن بلیط قطار و دیگر اقلام، از ماشینهای خودکار استفاده کنیم. بنابراین باید خواندن و نوشتن را به نواحی جدیدی بسط دهیم.”

یکی از شهروندان شهر لیژ در بلژیک، نقاشی است که تا قبل از تصادفی که او را از ادامه تخصصش باز داشت، با اندک سوادش امورش را می گذراند. با رویارویی با مسئله کم سوادی، تصمیم گرفت به انجمن سواد آموزی مراجعه کند. او به یورونیوز گفت:

“[برای پنهان کردن بیسوادیم] تظاهر می کردم. می گفتم عینکم را نیاورده ام، کاغذم یادم رفته، یا حتی دستم را باند پیچی می کردم. حالا حس می کنم دوباره مثل پروانه متولد شده ام. مثل بقیه شده ام.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.