وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ژاپن خواستار تامین امنیت جانی و مالی شهروندانش در چین شد

ژاپن خواستار تامین امنیت جانی و مالی شهروندانش در چین شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صد‌ها چینی برای دومین روز متوالی، یکشنبه (۱۶ سپتامبر، ۲۶ شهریور)، با تجمع در مقابل سفارت ژاپن در پکن، نسبت به ادعای مالکیت ژاپن بر سر جزایر مورد مناقشه بین دو کشور اعتراض کردند.

همانند روز شنبه، معترضان به سفارت ژاپن تخم مرغ و سنگ پرتاب کردند و با غارت فروشگاه‌ها و حمله به خودرو‌ها، رستوران‌ها و کارخانه‌های ژاپنی خشم خود را نشان دادند.

گفته‌های یک دختر جوان چینی شاید بیانگر عمق خشم ملی گرایان چین نسبت به ژاپن باشد. وی گفت:«فکر نمی‌کنم بتوان بر سر مرزوبوم مذاکره کرد. جنگ تنها پاسخ است. روح رهبر چین، مائو، باید سرمشق ما باشد که اگر دشمن تمامیت ارضیمان را نقض کرد باید با سلاح جواب دهیم. جایی برای مذاکره نمی‌بینم. ژاپنی‌ها هرگز آنچه را که در زمان جنگ علیه چین مرتکب شدند را بازبینی نکرده‌اند.»

همزمان با ادامه اعتراضات در حداقل پنج شهر چین، «یوشیهیکو نودا» نخست وزیر ژاپن، از مقامات چین خواست تا امنیت اماکن تجاری و شهروندان ژاپنی در چین را تامین کنند.

تنش بین چین و ژاپن، این دو قدرت آسیایی، پس از اعزام موقت شش کشتی گشت زنی چینی به آبهای چند جزایر کوچک مورد مناقشه بین دو کشور شدت گرفته است.

علاوه بر پکن و شانگهای، پلیس در شهر جنوبی شینزن چین، برای پراکندن تظاهرات کنندگان مجبور به پرتاب گاز اشک آور شد.