خبر فوری
This content is not available in your region

ممنوعیت تظاهرات علیه فیلم «بی گناهی مسلمانان» در فرانسه

نظرها
ممنوعیت تظاهرات علیه فیلم «بی گناهی مسلمانان» در فرانسه
اندازه متن Aa Aa

فرانسه قصد جلوگیری از تظاهرات خیابانی علیه فیلم «بی گناهی مسلمانان» را دارد که پیروان اسلام آن را توهین به پیامبر خود می‌دانند. این فیلم در جهان اسلام اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشته است. در حال حاضر فرانسه و آلمان نیز درگیر پیامدهای انتشار این فیلم هستند.

در فرانسه، محل زندگی بزرگ ترین جامعۀ مسلمانان اروپا، در تظاهرات از پیش اعلام نشدۀ معترضان به انتشار فیلم «بی گناهی مسلمانان» در نزدیکی سفارت آمریکا در پاریس، نزدیک ۱۵۰ نفر بازداشت و چهار نیروی پلیس نیز زخمی شدند.

گذشته از افزایش تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا، وزارت کشور فرانسه تظاهرات در برابر سفارت ایالات متحده را مجاز نمی‌داند.

مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه در این باره گفت: «اجازه نمی‌دهم زنان محجبه، نمازخوانان در خیابان‌های ما علیه کشوری که با ارزش‌های ما متحد است، شعارهای خصمانه سر بدهند. در این مورد مصمم خواهم بود. اقلیت عامل این اقدام ها با بنیادگرایی خود اسلام را به کاریکاتوری در کشور ما تبدیل می‌کنند و آن ها دربرگیرندۀ اکثریت شهروندان مسلمان ما نیستند.»

ممنوعیت ورود حامی فیلم ضداسلام به آلمان

در آلمان ورود تری جونز، کشیش آمریکایی تندرویی که در انتشار فیلم “بی گناهی مسلمانان” نقش داشته، ممنوع شده است. او در گذشته با آتش زدن قرآن جنجال‌های بسیاری بر پا کرده بود.

تری جونز قرار بود به دعوت گروهی راستگرا و مخالف مسلمانان، برای نمایش کامل فیلم ساخته شده علیه پیامبر اسلام به برلین، پایتخت آلمان، سفر کند.

گذشته از هانس پتر فریدریش، وزیر کشور، گیدو وستروله، وزیر امور خارجۀ آلمان نیز برای جلوگیری از ناآرامی‌های احتمالی پس از نمایش فیلم ساخته شده در آمریکا، مخالفت خود را با ورود تری جونز به این کشور اعلام کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.