خبر فوری

حامیان و مخالفان بشار اسد مرتکب جنایت می‌شوند

حامیان و مخالفان بشار اسد مرتکب جنایت می‌شوند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دامنه درگیریهای مسلحانه در سوریه هر روز بعد جدیدتری به خود می‌گیرد، درگیرهایی که یک و نیم سال پیش با اعتراضات و با شعار اصلاحات طلبی آغاز، اما با سرکوب تظاهرات توسط دولت به جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر بار دیگر نه تنها بر افزایش سرکوب و خشونت از سوی حکومت بشار اسد بلکه بر ارتکاب جنایتی چون شکنجه و اعدام توسط مخالفان مسلح صحه می‌گذارد.

در همین راستا، کمیته تحقیقاتی مستقل اما وابسته به سازمان ملل متحد از شورای امنیت این سازمان خواسته است تا موضوع سوریه به دادگاه بین المللی کیفری ارجاع شود، پیشنهادی که با استقبال فرانسه و بریتانیا روبروست.

همزمان با این تحولات، آخرین خبرها حاکی از ادامه نبرد در منطقه الزهرای حلب، و گلوله باران مناطقی در شهرهای دمشق، حمص، ادلب، دیرالزور و رستن است.

اما آنچه بر طولانی‌تر شدن جنگ داخلی سوریه می‌افزاید حمایت کشورهایی همچون ترکیه و اعراب حاشیۀ خلیج فارس از مخالفان مسلح از سویی و حمایت روسیه، چین و ایران از حکومت بشار اسد از سوی دیگر است، تعادل قوا و اتحادهایی سیاستی که تاکنون و بگفته فعالان به کشته شدن ۲۷ هزار انسان دامن زده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.