خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

افزایش تدابیر امنیتی در فرانسه در پی انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام

نظرها
افزایش تدابیر امنیتی در فرانسه در پی انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام
اندازه متن Aa Aa

در پی انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله ای فرانسوی، نیروهای پلیس در اطراف دفتر این مجله برای حفاظت از آن مستقر شدند و تدابیر امنیتی در سفارتخانه های فرانسه در کشورهای دیگر تشدید شد.

بر روی جلد هفته نامه شارلی ابدو در روز پنجشنبه کاریکاتور پیامبر اسلام چاپ شده است که بر روی صندلی چرخدار نشسته است و توسط فردی که لباس یهودیان را به تن دارد هل داده می شود.

عنوان این کاریکاتور «تسخیرناپذیران 2» است. کاریکاتورهای دیگری از محمد، پیامبر اسلام در این شماره چاپ شده است.

مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه می گوید: «ما از نظر بین المللی در شرایط کاملا ویژه ای هستیم که هر فردی باید مواظب عواقب کارش باشد. به همین دلیل دولت کاملا مراقب هر اتفاقی که نظم عمومی را بر هم بزند خواهد بود.»

چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله فرانسوی همزمان شده است با اعتراضهای مسلمانان در چند کشور جهان به فیلمی ساخت آمریکا که پیامبر اسلام را تمسخر می کند.

همین مساله مقامهای فرانسه را نگران واکنش تند مسلمانان کرده است که حدود ده درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

دلیل بوبکر، مدیر مسجد پاریس می گوید: «من از همه برادران و خواهرانم می خواهم که از تندروها پیروی نکنند. ما به اتحاد فرانسه و حفظ نظم عمومی متعهد هستیم. ما به ادیان دیگر از جمله مسیحیت، یهودیت، بودایی و هر باور دیگری احترام می گذاریم.»

وزیر امور خارجه فرانسه دستور بسته شدن سفارتخانه ها و کنسولگریهای فرانسه در حدود بیست کشور را در روز جمعه صادر کرد.

جیانی ماجی، خبرنگار یورونیوز در پاریس می گوید: «آزادی بیان یا تحریک دیگران؟ در هر صورت انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام نگرانیها نسبت به واکنشهای خشونت آمیز را نه تنها در فرانسه بلکه در کشورهای دیگر افزایش داده است.»