خبر فوری

پاکستان؛ دهها کشته و زخمی در اعتراض به فیلم توهین آمیز علیه اسلام

پاکستان؛ دهها کشته و زخمی در اعتراض به فیلم توهین آمیز علیه اسلام
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک روز پس از تظاهرات خشونت آمیز در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، علیه فیلم «بیگناهی مسلمانان»، روز جمعه حداقل ۱۷ نفر در جریان این اعتراضات در این کشور کشته شده و صد‌ها نفر هم زخمی شده اند. از این تعداد کشته شدگان حداقل ده نفر در شهر کراچی بوده‌اند.

دولت پاکستان روز جمعه را روز «عشق به پیامبر اسلام» نامیده بود. امری که به گفتۀعده‌ای باعث دامن زدن به خشونت‌ها و برافروختن خشم بیشترمسلمانان پاکستان شده است.

این در حالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن دعوت مردم پاکستان به حفظ آرامش خود، در پیامی تلویزیونی که بر روی سایت اینترنتی سفارت این کشور دراسلام آباد نیز منتشرشد، گفت: «ایالات متحده آمریکا از آغاز شکل گیری خود به همۀ عقاید و مذاهب احترام گذاشته است. ما هر تلاشی را که درراستای بی‌احترامی به ادیان باشد محکوم می‌کنیم. با اینحال هیچ توجیهی برای این خشونتهای بی‌معنی و غیر منطقی وجود ندارد.»

پیشاور، شهری درشمالغرب پاکستان نیز، روز جمعه، شاهد خشن‌ترین اعتراضات و تظاهرات خیابانی بود. معترضین در این شهر، به دعوت گروههای اسلام گرای افراطی، حداقل ۶ سینما را به اتهام نمایش فیلمهایی ضد اسلامی به آتش کشیدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.