خبر فوری
This content is not available in your region

کودکان سوری از خاطرات تلخ جنگ می گویند

نظرها
کودکان سوری از خاطرات تلخ جنگ می گویند
اندازه متن Aa Aa

برنده جنگ داخلی سوریه پس از هجده ماه هنوز مشخص نیست اما این نبرد یک بازنده قطعی دارد: کودکان جنگ که سهمشان از خاطرات دوران کودکی صدای گلوله تانک و خمپاره است.

موسسه خیریه «نجات کودکان» که موسسه ای بریتانیایی است در گزارشی اعلام کرده است که کودکان سوری در معرض شکنجه های وحشتناک و دیگر آزارهای جسمی و روحی قرار دارند.

این موسسه به سراغ کودکانی رفته است که در اردوگاه پناهندگان در اردن زندگی می کنند.

یکی از آنها از تجربه تلخ خود در مواجهه با اجسادی می گوید که در مسجدی با آنها مواجه شد.

دختری که نامش نور است و در زمان حمله به خانه اش در یک پناهگاه بود می گوید با موشک و تانک به خانه ما حمله کردند. بعد از آن هم نوبت هواپیماها بود که بر سر ما بمب بریزند.

این گزارش مشخصا اعلام نکرده است که کدام طرف درگیر مرتکب آزار کودکان شده است اما روایتهای کودکان اغلب حاکی از آزار دیدن از بمبارانهایی است که ارتش سوریه قادر به انجام آنها است.

یک پسر بچه می گوید: «من نمی توانستم خانه ای را که پسر عمه هایم در آن کشته شدند ببینم. هر بار که صدای بمبارانی را می شنوم یاد آنها می افتم.»
شماری از این کودکان گفته اند که آنها به عنوان سپر انسانی در برابر تانکها استفاده می شد تا طرف مقابل از حمله به تانک صرف نظر کند.

موسسه «نجات کودکان» از سازمان ملل خواسته است که علاوه بر حضور پررنگ تر در بحران سوریه، جنایتهای صورت گرفته علیه کودکان را ثبت و مستند کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.