خبر فوری

بزرگترین همایش موسیقی جهان در اقادیر مراکش

بزرگترین همایش موسیقی جهان در اقادیر مراکش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجمع اروپایی جشنواره‌های جهانی موسیقی که بزرگ‌ترین فدراسیون موسیقی در جهان است، امسال در شهر اقادیر مراکش گردهمایی سالانه خود را برگزار کرد.

آلکساندرا آرچتی استولن، رییس این مجمع که مدیر جشنواره موسیقی جهانی اسلو در نروژ نیز می‌باشد، درباره مشکلات فستیوال می‌گوید: «مشکلات همیشه در سطح‌های مختلف وجود دارد. فکر می‌کنم بحران اقتصادی در اروپا قطعا یک فاجعه است و باعث ایجاد مشکل در کار ضامن‌های مالی و همچنین سوبسیدهای دولتی می شود. در بسیاری از کشور‌ها این سوبسید‌ها تا شصت درصد یا حتی هشتاد درصد کاهش یافته است. این بحران بر مخاطبان نیز تاثیر گذاشته و بخش بزرگی از مخاطبان ناپدید شده‌اند. این جشنواره قدیمی اکنون در حال تقلا است.»

این گردهمایی فرصتی عالی برای معرفی گروههای موسیقی مراکشی به حدود بیست مدیر و برنامه ریز فستیوال است. رویدادهای مختلفی اعم از کنسرت و جلسه‌های تجاری برای شناساندن این موسیقی و برنامه ریزی کنسرت‌هایی در خارج، برگزار شد.

ابراهیم مزناد، مدیر جشنواره تیمیتار می‌گوید: «هنرمندان مراکشی با موانع متعددی مواجهند. در واقع نه تنها مراکشی‌ها بلکه همه هنرمندان جنوب به سختی می‌توانند خود را بشناسانند. مشکل روادید هست و هزینه مالی سفر که بسیار سنگین است. مراکش از هنرمندان خارجی بسیاری پذیرایی می‌کند ولی حضور هنرمندان مراکشی در خارج بسیار کم است.»

فعالیت اصلی مجمع اروپایی جشنواره‌های جهانی موسیقی، ایجاد تعامل بین هنرمندان، از جمله تسهیم اطلاعات، تجربه‌ها و تماس هاست. این مجمع همچنین در زمینه جابجایی هنرمندان، یعنی دریافت روادید و مدیریت تورها فعالیت می‌کند.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز از برنامه ریز جشنواره روسکیلد می‌پرسد: «آیا موسیقیدانانی کشف کردید که توجهتان را جلب کند؟»

پیتر والکف پاسخ می‌دهد: «قطعا. هنوز کار انتخابمان تمام نشده است. چند هنرمند را دیدم که قطعا می‌خواهم به جشنواره بیایند و همچنین در آن رویداد موسیقی که در کپنهاگ برگزار می‌کنم، شرکت کنند.»

برنارد اوبر، مدیر جشنواره «جشن جنوب‌ها» شهر مارسی، یکی از شرکت کنندگان این گردهمایی می‌گوید: «درمورد موسیقی جدید کارهای بسیاری می‌توان انجام داد. از دی جی‌ها هم خوشم آمد. موسیقی بسیار سنتی را نیز دوست دارم. ولی موسیقی سنتی از زمان‌های بسیار دور وجود دارد. به نظرم حمایت از موسیقی جدید مراکشی مهم است. در رویدادهای آینده موسیقی در شهر مارسی، مانند پایتخت فرهنگی در سال ۲۰۱۳ و جشن جنوب‌ها، این نوع از موسیقی مراکشی را ارائه خواهیم کرد.»

در این گردهمایی که برای اولین بار در یک کشور جنوبی برپا شده بود، بیست جشنواره ازکشورهایی چون فرانسه، بلژیک، هلند، نروژ، سوئد، دانمارک، پرتغال و برزیل شرکت کرده بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.