خبر فوری
This content is not available in your region

لاشه ماموت متعلق به عصر یخ در سیبری کشف شد

لاشه ماموت متعلق به عصر یخ در سیبری کشف شد
اندازه متن Aa Aa

لاشه یک ماموت جوان که احتمالا در عصر یخ مرده است، در توندرای سیبری و در ۳۵۰۰ کیلومتری مسکو پیدا شد. این ماموت کامل‌ترین لاشه کشف شده در صد سال اخیر است. طبق گفته دانشمندان، این ماموت احتمالا دهها هزار سال پیش به دست یک انسان کشته شده است.

سرگی قربونوف، دیرین‌شناس و هماهنگ کننده پروژه روسی کمیته بین المللی ماموت، می‌گوید: «مجبور شدیم هم از ابزار سنتی مانند تبر، کلنگ، بیل و هم از دستگاه‌هایی چون ماشین بخار که به ما در برداشتن یک لایه منجمد نازک کمک کرد، استفاده کنیم. سپس آن را تمیز کردیم و بخش بیشتری از یخ را آب کردیم. این کار‌ها یک هفته طول کشید.»

نام این ماموت شانزده ساله، مانند نام پسر یازده ساله‌ای که آن را پیدا کرد ژنیا است. این جانور دو متر طول و پانصد کیلوگرم وزن داشته است.

آلکسی تیخونوف، معاون مدیر موسسه جانور‌شناسی آکادمی علوم روسیه می‌گوید: «ماموت‌های کوهان دار در نقاشی‌های دوره دوم عصر حجر دیده شده است. همه از خود می‌پرسیدند چرا آن‌ها کوهان داشتند و به این نتیجه رسیدند که دلیل آن داشتن ستون فقرات بسیار بلند بود. ولی امروز می‌بینیم که دلیل این نیست. این جانور با شرایط آب و هوایی شمال بسیار خوب وفق یافته بود. می‌بینیم که ذخیره چربی بسیار زیادی برای زمستان نگه داشته بود. این ماموت به احتمال بسیار زیاد در تابستان مرده است چون پشم زیرینی وجود ندارد. با این حال ذخیره چربی قابل توجهی داشته و فکر می‌کنم در زمستان چاقتر می‌شده است.»

باقیمانده این ماموت فقط از استخوان تشکیل نشده، بلکه بخش‌هایی از پوست، بافت، چربی و اندام‌های داخلی نیز برجای مانده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.