خبر فوری

ادامه واکنشها نسبت به حمله طالبان به یک دختر چهارده ساله

ادامه واکنشها نسبت به حمله طالبان به یک دختر چهارده ساله
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از تیراندازی گروه طالبان پاکستان به ملاله یوسف زی، نوجوان چهارده ساله فعال حقوق کودکان و منتقد فعالیت های اسلامگرایان طالبان، مقامات پاکستانی از انتقال وی به بیمارستانی در پیشاور خبر می دهند.

به گفته پزشکان بیمارستانی که این نوجوان به آن منتقل شده، ملاله یوسف زی همچنان در حالت اغما بسر می برد و وضعیت سلامت وی بحرانی است.

ملاله یوسف زی در وبلاگ خود از حقوق دختران برای رفتن به مدرسه نیز سخن می گفت. در مدرسه ای واقع در پیشاور دانش آموزان حمایت خود از او را نشان می دهند و برای بهبود وی دعا می کنند.

از سوی دیگر کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز چهارشنبه تیراندازی به سوی دختر نوجوان را یک حمله نفرت انگیز توصیف کرد.

یک دانش آموز می گوید: “ملاله مثل خواهر ما است. ما برای سلامت وی دعا می کنیم. و امیدواریم که سایر دانش آموزان بتوانند از تفکرات و نظرات او استفاده کنند.”

محمد علی یک دانش آموز دیگر می گوید: “تروریست ها برای حذف صدای ملاله به او تیراندازی کردند اما ناکام ماندند. ما از ته قلب برای بهبود وی دعا می کنیم.”

از زمان وقوع این حادثه تمام پاکستان هنوز در شوک به سر می برد. روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان پاکستان ضمن تجلیل از فعالیت های وی، برای بهبود او دعا کردند.

یک شهروند اسلام آباد پاکستان اعتقاد دارد: “پاکستان به خاطر عملیات های تروریستی در دنیا شهرت بدی دارد اما ملاله با فعالیت هایش موجب غرور ما شد و نشان داد که یک گروه کوچک تروریستی نمی تواند زندگی ما را خراب کند. ما نباید نقش این دختر نوجوان را فراموش کنیم.

ملاله یوسف زی از یازده سالگی برای حقوق کودکان فعالیت می کند. وی در سال 2011 اولین جایزه ملی صلح پاکستان را از دولت این کشور دریافت کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.