خبر فوری

کودکان و صفحه تلویزیون

کودکان و صفحه تلویزیون
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

  
گزارش انجام شده در بریتانیا، توسط دکتر آریک سیگمان، روان‌شناس، پرده از رازهای جدیدی در مورد مشکل معروف «کودکان در مقابل تلویزیون» برداشته است. تماشای زیاد تلویزیون در یادگیری کودکان تاثیر می‌گذارد. امروزه کودک هفت ساله ساعت‌ها به صفحه تلویزیون می‌چسبد. استفاده بی‌رویه از تلفنهای هوشمند، بازی‌ها و لوح های کامپیوتری باعث چاقی بیش ار حد و دیابت می‌شود و خطر بروز بیماری های قلبی، فشار خون ر ا فزایش می‌دهد.
 
دکتر سیگمان در مورد تحقیقات خود این چنین توضیح می‌دهد:«تماشای زیاد تلویزیون سبب کم شدن توجه، کاهش مهارت‌های اجتماعی و مشکلات روانی می‌شود. تحقیقات وزارت های بهداشت آمریکا و استرالیا نشان داده اند که کودکان زیر دو سال نباید به صفحه تلوزیون نگاه کنند و کودکان بین دو تا ۱۸ سال نباید بیشتر از روزی دو ساعت جلو تلویزیون بگذارنند.»
 
به گفته دکتر سیگمان امروزه یک کودک ده ساله غربی، در خانه به طور متوسط ۵ صفحه نمایش در دسترس خود دارد و بیشتر نوجوانان، در مقایسه با ساعاتی که در مدرسه هستند، زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند.
 
 
با اینحال مقاله دکتر سیگمان با انتقاد برخی محققان مواجه شده است. آنها می‌گویند که این مقاله بیطرفانه نیست و بر پایه تحقیقات بالینی انجام نشده است. دکتر سیگمان در دفاع از خود می‌گوید: «گزارش من کاملا بر اساس تحقیقات جدید است. به نظر من اینکه پدر مادر‌ها و پزشکان به این امر توجه دارند، بسیار خوب است. زیرا عده زیادی به بهانه اینکه این تنها یک جدل فرهنگی از طرف دشمنان تکنولوژی است، به آن توجه کافی نمی‌کنند. به هیچ وجه! من تکنولوژی را دوست دارم. خود منهم فرزند دارم. اما فکر می‌کنم ازیک مرحله به بعد، فن آوری آثار زیانبار خواهد داشت. مشکلاتی که هم اکنون داریم ناشی از استفاده بیش ار حد از آن هستند.»
 
اما از آنجایی که این موضوع بسیار جدل برانگیز است باید منتظر تحقیقات بیشتری بود.
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.