وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جو بایدن یا پاول رایان؛ چه کسی مناظره را برد؟

جو بایدن یا پاول رایان؛ چه کسی مناظره را برد؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

چه کسی پیروز برنده تنها مناظره انتخاباتی معاونان اول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود؟ جو بایدن، معاون اول باراک اوباما یا پاول رایان، معاون اول پیشنهادی میت رامنی جمهوریخواهان؟

نظرسنجی های پس از پایان مناظره، نتایج متفاوتی به دست می دهند. برخی پاول رایان را برنده این دوئل معاونان در نزد مخاطبان می دانند و بعضی دیگر جو بایدن را به عنوان پیروز این میدان معرفی می کنند. آنچه مسلم است این که درست مانند رقابت شانه به شانه کاندیداهای ریاست جمهوری در نظرسنجی ها، معاونان آنها هم با جامعه ای دو قطبی از هواداران و مخالفان دو حزب اصلی آمریکا مواجه شدند.

دیک دوربین، سناتور دموکرات می گوید: “ در جریان مناظره توضیحات منفی زیادی در باره برنامه رئیس جمهوری دیدیم. بایدن کارش را بلد است. برافراشتن پرچم و حرکت مستقیم به میدان جنگ . او امشب هم همین کار را کرد و به نحوی موثر هم کارش را انجام داد.”

سناتور راند پول از حزب جمهوریخواه در مقابل رایان را پیروز این هماورد می داند:“فکر کنم رایان برنده بود. به ویژه در مورد اقتصاد. با کسری بودجه بزرگی مواجهیم، در کشورمان بیکاران بسیاری داریم دولت چه می کند؟ آنچه می کنند، جواب نمی دهد و باید پاسخ دهند می خواهند چه کار متفاوتی بکنند.”

واقعیت این است که آقای بایدن، معاون اول باراک اوباما موفق شد تا فضای مناظره را به دست گیرد. اما پاول رایان جوان هم در اولین مناظره از این دست، کم نیاورد و مقهور لحن تهاجمی و بعضا استهزا آمیز حریف کهنه کار نشد.

هواداران حزب دموکرات در لس آنجلس، بایدن را نه تنها برنده مناظره می دانند، بلکه موضعگیری های وی را جبران کننده حضور “نسبتا ضعیف” آقای اوباما در مناظره اول معرفی می کنند. یکی از آنها می گوید:” بایدن با قدرت کارش را تمام کرد. او حرف هایی را زد که آرزو داشتم از زبان رئیس جمهور اوباما و در اولین مناظره بشنوم. فکر کنم اوباما در مناظره بعدی این کار را بکند. بایدن رایان را در بسیاری موارد به چالش کشید.”

یکی دیگر از هواداران اوباما هم می گوید:” به نظرم کمپین انتخاباتی اوباما دوباره راه افتاد. از شیوه برخورد بایدن به همه مسائل به وجد آمده بودم. کارش را به خوبی انجام داد. هم بحث احساسی خوبی داشت و هم صحبت های مصداقی درستی ارائه کرد.”

هم اکنون، هواداران دو نامزد خود را برای مناظره تلویزیونی بعدی اوباما و رامنی آماده می کنند که روز شانزدهم اکتبر برگزار خواهد شد.