وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جایزه نوبل برای اتحادیه اروپا به دلیل مبارزه برای صلح و دموکراسی

جایزه نوبل برای اتحادیه اروپا به دلیل مبارزه برای صلح و دموکراسی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا، یکی از تاثیرگذارترین نهادهای منطقه ای و جهانی، جایزه صلح نوبل ۲۰۱۲ را از آن خود کرد. قارۀ سبز و اتحادیه اروپا که امروزه بخش بزرگی از آن را دربرمی گیرد و چند جنگ هولناک را پشت سر گذاشته، حال و آیندۀ خود را در همزیستی مسالمت آمیز می بیند.

رئیس کمیتۀ نوبل در خصوص دلیل اعطای جایزه نوبل به این اتحادیه گفت:«کمیته نروژی نوبل مایل است بر آنچه آن را مهمترین دستاورد اتحادیه اروپا می داند تمرکز کند: موفقیت در مبارزه برای صلح و آشتی ملی و دموکراسی و حقوق بشر. همچنین، نقشی که اتحادیه اروپا در ایجاد ثبات ایفا کرد بخش بزرگی از اروپا را از قارۀ دستخوش جنگ به قارۀ در صلح، تبدیل کرد.»

اتحادیه اروپا، به عنوان گروهی از ملتهای مختلف با قوانین ملی مختلف و برغم چالشهای اقتصادی موجود، یکی از موفق ترین تجربه‌های همزیستی مسالمت آمیز بشر محسوب می شود. شاید علت بزرگ دریافت جایزه صلح نوبل امسال هم در همین نکته نهفته باشد.