وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش رؤسای اتحادیه اروپا به دریافت جایزه صلح نوبل

واکنش رؤسای اتحادیه اروپا به دریافت جایزه صلح نوبل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا یکی از تاثیرگذارترین نهادهای منطقه ای و جهانی، جایزه صلح نوبل ۲۰۱۲ را از آن خود کرد. هر چند این اتحادیه با چالش‌های اقتصادی و از این روی، حتی با از دست دادن برخی از اعضایش و نیز با انتقاداتی روبروست، اما یکی از موفق ترین تجربه‌های همزیستی مسالمت آمیز به شمار می‌رود. شاید علت دریافت جایزه صلح نوبل امسال هم در همین نکته نهفته باشد.

بزرگان و رؤسای این اتحادیه در این خصوص و دریافت جایزه صلح نوبل چه می‌گویند.

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید: «مفتخریم به اینکه اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین ارائه دهنده کمک‌های توسعه‌ای و انساندوستانه است و با مبارزه علیه تغییرات آب و هوایی در خط مقدم تلاشهای جهانی محافظت از کرۀ زمین قرار دارد. اعطای جایزه صلح نوبل امسال نشانگر این است که در عصر سخت حاضر، اتحادیه اروپا منبع الهام برای تمام کشورهای دنیاست و اینکه جهانیان و جامعۀ جهانی به اتحادیه اروپای نیرومندی نیاز دارد.»

هرمان ون رامپوی، رئیس شورای اتحادیه اروپا اما دریافت اینجایزه را نتیجه تلاشهای جمعی می‌داند. وی می‌گوید: «دریافت جایزه به رسمیت شناختن تلاشهای پیشینیان و شهروندان ما در شش دهۀ گذشته است. و بر دوش ما، از نخست وزیران گرفته تا سایر رهبران اروپاست، تا با ادامۀ این روند، نسل آینده را نیز از [دستاوردهای] اتحادیه اروپا بهره‌مند سازیم.»

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا نیز می‌گوید: «اعطای جایزه صلح نوبل پیامی برای همۀ اروپاییان است؛ به ایجاد [حفظ و انسجام اتحادیه] اروپا ادامه دهید و نابودش نکنید. باور دارم به چشم کمیته جایزه صلح نوبل، این، پارلمان اتحادیه اروپا، ارزش‌ها و پافشاری آن برای انسجام اروپاست که اتحادیه را مستحق دریافت این جایزه کرده است.»

اما سوال مهمی که پیش پای این اتحادیه و جهان قرار دارد این است که آیا اتحادیه اروپا قادر خواهد بود با حفظ انسجام به الگوی همزیستی مسالمت آمیز برای کل جهان تبدیل شود؟!