خبر فوری
This content is not available in your region

بحران مالی اروپا محور مذاکرات صندوق بین المللی پول

نظرها
بحران مالی اروپا محور مذاکرات صندوق بین المللی پول
اندازه متن Aa Aa

نهادهای مالی بین المللی چه برنامه ای برای بازگرداندنِ رشد و پویایی به اقتصاد جهانی دارند؟

در توکیو و در جریان نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، پاسخ های متفاوتی به این پرسش داده می شود.

به نظر ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان، راهی به جز کاهش بدهی ها، آن هم با توسل به ریاضت اقتصادی وجود ندارد.

کریستین لاگارد، رئیس فرانسوی صندوق بین المللی پول از اتلاف وقت در مواجهه با بحران نگران است. او گفت: “در اجرای برنامه های اصلاحی مورد توافق به سرعت زمان را از دست می دهیم. در حوزه هایی هم که هنوز از سوی ما پوشش داده نشده اند، در حرکت به جلو با تاخیر مواجهیم.”

خانم لاگارد، با ابراز نگرانی از فوت وقت، خواستار اعطای دو سال فرجه بیشتر به یونان شده است تا این کشور غرق در بحران بتواند بدهی هایش را با نهادهای مالی منطقه ای و بین المللی تسویه کند.

اما توکیو محل خوبی برای برگزاری اجلاس نهادهای مالی بین المللی به نظر می رسد. در حالی که گردهم آیی هایی از این دست در اروپا با تظاهرات توده ای و بعضا خشونت آمیز مخالفان رو به رو می شود، در پایتخت ژاپن تنها چند صد نفر در یک راهپیمایی آرام علیه سیاست های پولی حاکم بر جهان شعار دادند. یکی از معدود جوانان حاضر در این تظاهرات با اشاره به ادعاهای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول گفت: “ آنها می گویند با فقر مبارزه می کنند. اما فکر نمی کنم که آنها هیچ پیشرفتی در این راه داشته باشند و مهمتر این که به نظرم مشکل خود آنها هستند.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.