وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش های متفاوت شهروندان قاره سبز به جایزه صلح نوبل

واکنش های متفاوت شهروندان قاره سبز به جایزه صلح نوبل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا، روز جمعه با واکنش های متفاوتی از سوی شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه همراه بوده است.

شماری از مردم اروپا این جایزه را سبب تحکیم صلح و ثبات در قاره سبز می دانند و برخی دیگر این نهاد را لایق جایزه نوبل نمی شمارند.

هانس پیتر هانسن، یکی از شهروندان برلین، پایتخت آلمان می گوید: “از سال 1945 میلادی ما در اروپا هیچ جنگ بزرگی نداشته ایم و براین باور هستم که این امر را مدیون اتحادیه اروپا هستیم که تاکنون همچنان همین گونه باقی مانده ایم.”

رولف دیلنبرگر، شهروند دیگری می گوید: “من نمی دانم چرا آنها این جایزه را دریافت کردند. آنان هیچ کاری برای دریافت چنین جایزه ای انجام نداده اند. آنها تلاشی در راستای صلح نیز نکرده اند. مطمئن هستم که دیگران شایستگی بیشتری برای دریافت آن داشتند.”

فرانسه کشوری است که جنگ سختی را با آلمان پشت سر نهاده ولی امروز یکی از نزدیک ترین متحدان اصلی آن سرزمین ژرمن ها است.

یانیک در پاریس، پایتخت فرانسه چنین اظهار نظر می کند: “ما می دانیم که در گذشته وقتی کسانی ایده یک اتحادیه را کنار گذاشتند، راه برای ملی گرایی باز شد. این امر مسیر را برای احزاب افراطی با سیاست هایی که منجر به جنگ شد، گشود. بنابر این در پایان، اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه ای که بیش از 65 سال صلح را در این قاره زیبا حفظ کرده است، مطمئنا تصویر زیبایی به دست می دهد.”

لوران، شهروند پاریسی می گوید: “یک جایزه صلح، چیزی نمادین است و این نماد بیشتر برای اعطای به شخصی حقیقی مناسب است تا اهدایش به یک نهاد. با این همه این امکان هم وجود دارد و به هرحال به عنوان اقدامی به سوی صلح اهمیت دارد.”

اهدای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا برای اسپانیایی ها با جشن روز ملی همراه شده است.

میکل اهل کاتولنیا در مادرید، پایتخت اسپانیا می گوید: “اتحادیه اروپا لایق این جایزه نیست. هیچ کاری برای نمونه درباره سوریه انجام نداده است.”

خوآن که یک بادکنک فروش است نیز بر این باور است که اعطای جایزه صلح نوبل به این اتحادیه برای شهروندانی همچون او آب و نان نمی شود.

در یونان که بیش از هر کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا، بحران مالی دولت و شرایط سخت اقتصادی خودنمایی می کند، بی تفاوتی مردم و واکنش های منفی به این خبر ملموس تر است.

استلیوس واسیلاکوپولس، از ساکنان آتن که 55 ساله است و به جواهرفروشی اشتغال دارد در پاسخ به خبرنگار ما می گوید: “با این نابرابری که در بین کشورهای اتحادیه اروپا است و اینکه کشورهای شمالی با کشورهای جنوبی مشکل دارند، اتحاد دیگر یعنی چه؟.”

استامو والیس، آموزگار زبان انگلیسی در این شهر با اشاره به اینکه هیچ باوری به کمک این اتحادیه به برقراری و حقظ ثبات ندارد می افزاید: “اگر این اتحادیه چنین کارکردی داشت ما به چنین بحرانی که گرفتارش هستیم، دچار نبودیم.”