خبر فوری
This content is not available in your region

توافق بر سر یک همه پرسی تاریخی در اسکاتلند

نظرها
توافق بر سر یک همه پرسی تاریخی در اسکاتلند
اندازه متن Aa Aa

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و آلکس سالموند، رئیس حزب ملی اسکاتلند و وزیر اول دولت محلی، بر سر برگزاری یک همه پرسی برای استقلال اسکاتلند به توافق رسیدند.

نخست وزیر محافظه کار بریتانیا به رغم مخالفت شدید حزب تحت رهبری‌اش، روز دوشنبه، پس از امضای این توافقنامه گفت: «[به این ترتیب] به تردید‌ها موجود پایان می‌دهیم و شک‌ها را در رابطه با موضع اسکاتلند برطرف می‌کنیم. یا اسکاتلند، آنطوری که من امیدوارم، در درون بریتانیا می‌ماند یا از آن جدا می‌ شود. یک سئوال ساده که همیشه برای من مهم و اساسی بوده است.»

آلکس سالموند، وزیر اول دولت محلی نیز که همراه مدافع جدی جدای اسکاتلند از بریتانیا بوده، در سخنانی، با تاکید بر اینکه به پیروزی در همه پرسی مطمئن است گفت: «ما با تحقق چشم انداز اقتصادی بهتر و از آن هم مهم‌تر چشم انداز اجتماعی امیدوار کننده تر، در این همه پرسی پیروز خواهیم شد. و این چشم انداز یک جامعه مرفه و صمیمی است، جامعه‌ای مطمئن به خود که اسکاتلند آینده را خواهد ساخت.»

در حالی که بنابه تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، اکثریت مردم اسکاتلند مخالف جدایی از بریتانیا هستند، آلکس سالموند بخوبی می‌داند که در صورت موفقیت در همه پرسی، او مانند ویلیام والاس در تاریخ این کشور جاودانه خواهد شد.

ویلیام والاس استقلال طلب اسکاتلندی بود که در قرن هجدهم علیه یورش ارتش بریتانیا قیام کرد. مل گیبسون در فیلم «شیر دل» زندگی این قهرمان اسکاتلندی را روایت کرده است.

اسکاتلند که از منابع غنی نفت و گاز در دریای شمال برخوردار است، از سال ۱۷۰۷ میلادی بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود.

مطابق توافقنامه، همه پرسی در پاییز سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار خواهد شد.