وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

واکنش به دادگاه متهم ردیف اول جنایات جنگی در بوسنی

واکنش به دادگاه متهم ردیف اول جنایات جنگی در بوسنی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سخنان رادوان کاراجیچ، در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه واکنش شهروندان بوسنی و بازماندگان نسل کشی مسلمانان توسط ارتش صرب را برانگیخته است.

کادا اوتیچ، زنی که پسر و همسرش را در سال ۱۹۹۵ در کشتارجمعی از دست داده است می‌گوید: «با این رفتارش در لاهه او اجازه هیچ فرصتی را برای ایجاد نوعی اعتماد که همواره برای آشتی ملی و همزیستی نیاز بوده است را نمی‌دهد.»

زومرا سئومروویچ، دیگر مادری که فرزند و همسرش از قربانیان ارتش صرب هستند نیز می‌گوید: «اگر اتحادیه اروپا برنده جایزه صلح نوبل شده است حتی باوجود نرمش در برابر نسل کشی در صربستان، شگفتی نیست که کاراجیچ باور داشته باش که او نیز باید برای ترویج صلح مورد تقدیر قرار گیرد.»

آقای کاراجیچ در دادگاه ضمن رد اتهام جنایت جنگی گفته است که شایسته تقدیر است.

یکی از زنان صرب در واکنش به برپایی این دادگاه نظری متفاوت نسبت به مادران بوسنیایی دارد. وی به خبرنگار می‌گوید: «این عادلانه نخواهد بود. صرب‌ها هرگز طعم عدالت را نچشیده‌اند. برای هرکسی به جز صرب‌ها، دادگاه منصفانه برپا می‌شود. برای او بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.»

آقای کاراجیچ که متهم ردیف اول پرونده جنایات جنگی در بوسنی است ۱۳ سال در اختفا به سر می‌برد.