وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

سرقت هفت اثر مهم نقاشی دنیا از موزه ای درهلند

سرقت هفت اثر مهم نقاشی دنیا از موزه ای درهلند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

موزه “کونستال” روتردام نیمه شب دوشنبه (ساعت سه بامداد سه شنبه) مورد سرقت قرارگرفت. دراین سرقت که از آن بعنوان بزرگترین سرقت قرن بیست و یکم نام برده می شود، درمجموع هفت تابلوی نقاشی نفیس، از آثار هنرمندان برجسته جهان نظیر گوگن، پیکاسو، مونه و هانری متیس به ارزش تقریبی 150 تا 200 میلیون یورو به سرقت رفت.

دستبرد درحالی طراحی و تنها درعرض چند دقیقه عملی شده که بمناسبت بیستمین سال تاسیس این موزه، برای اولین بار نمایشگاهی شامل 150 اثر نفیس از آثار نقاشان نامی دنیا متعلق به بنیاد “ترایتون” درآن برپا شده بود.

ویلم فان هاسل رییس موزه کونستال در واکنش به این سرقت گفت:” قدمت موزه به بیست سال می رسد و تمامی مجموعه به نمایش درآمده در آن منحصر بفرد هستند. ما پیش از این هم نمایشگاه آثار منحصر بفرد دیگری را با موفقیت و بدون هیچ مشکلی برپا کرده بودیم… مثل دیگر موزه ها. باید بدانید هر کاری هم که بکنید هیچگاه برقراری امنیت صددرصدی امکانپذیر نیست.”

علیرغم اینکه این موزه به جدید ترین فن آوریهای امنیتی مجهز بوده هنوز مشخص نیست سارقان چگونه بدون اینکه ردپایی از خود برجای بگذارند موفق به انجام چنین کاری شده اند هر چند بقول یک کارشناس مسائل امنیتی موزه ها، دزدان امکان فروش مجدد این آثار را در بازار نخواهند داشت.

تون کرمرز کارشناس مسائل امنیتی در این باره معتقد است:“نقاشی های سرقت شده قطعا برای سالها روی دست بزهکاران باقی خواهند ماند شاید برای اینکه سارقان نمی توانند نقاشی ها را جایی آب کنند و شاید هم آنها را از بین ببرند اما در هر حال فروش این آثار غیرممکن است.”

البته این اولین بار نیست که موزه های هلند مورد دستبرد قرار می گیرند. در سال 1991 هم سارقان بیست تابلوی ارزشمند را از موزه ون گوک آمستردام ربوده بودند.