خبر فوری
This content is not available in your region

گزارش جدید دیده بان حقوق بشر در مورد نحوه کشته شدن معمر قذافی

نظرها
گزارش جدید دیده بان حقوق بشر در مورد نحوه کشته شدن معمر قذافی
اندازه متن Aa Aa

در آستانه اولین سالگرد کشته شدن معمر قذافی رهبر سابق لیبی، سازمان غیر دولتی “دیده بان حقوق بشر” با انتشار گزارشی مدعی شد به شواهد جدیدی دست یافته است که نشان می دهد مخالفان مسلح رژیم، به شکلی خشونت آمیز و بدور از شان و کرامت انسانی کاروان دیکتاتورسابق لیبی را متوقف، او و وفادارانش را خلع سلاح و قبل از کشتن بطرز وحشیانه ای مورد شکنجه قرار داده اند. پیش تر مقامات فعلی لیبی گفته بودند معمر قذافی در جریان نبرد و حین تبادل آتش کشته شده است.

هبا مرایف پژوهشگردیده بان حقوق بشر، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در این مورد معتقد است:“این قابل قبول نیست که مسئولان اجازه دهند چنین جنایتهایی بدون مجازات باقی بماند. درغیراینصورت وضعیت خطرناکی بوجود می آید. برای اینکه در بطن خود حاوی این پیام است که موافق چنین سوء استفاده هایی علیه قذافی و وفاداران او بوده اند… خواه وفاداران جزء نیروهای امنیتی بوده اند، خواه دولتمرد و یا شهروند…اگر برای این جنایات مجازاتی در نظر گرفته نشود در واقع این بنوعی چراغ سبزی است بر کشتارهای مشخصی که بعنوان نمونه در شرق لیبی شاهدش بودیم.”

در گزارش دیده بان حقوق بشر همچنین آمده است که مخالفان مسلح حداقل 66 نفر از وفاداران قذافی را پس از شکنجه و درحالیکه دستهای آنها از پشت بسته شده بوده، با شلیک گلوله به پیشانی به قتل رسانده اند. مواردی که به اعتقاد دیده بان حقوق بشر می تواند در زمره جرایم جنگی محسوب شود.

طبق گزارش مزبور قذافی و معتصم یکی از پسرانش دو ماه پس از سقوط طرابلس در شهر سیرت ابتدا دستگیر و در بازداشتگاه مخالفان کشته و اجساد آنها در مصراته در معرض دید عمومی قرار داده شده است.