خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

توافق سران اتحادیه اروپا برای نظارت سخت‌تر بر بانکهای حوزه یورو

نظرها
توافق سران اتحادیه اروپا برای نظارت سخت‌تر بر بانکهای حوزه یورو
اندازه متن Aa Aa

نخستین روز از نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل با توافق بر سر ایجاد یک مکانیسیم نظارت بر نهادهای بانکی و مالی حوزه یورو به پایان رسید.

در پی اعلام این خبر، آنگلا مرکل تاکید کرد برای اجرایی کردن این طرح «زمان زیادی لازم است». بسیاری بر این باورند که صدراعظم آلمان تا سپتامبر سال آینده میلادی یعنی زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور زمان خواهد خرید.

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا با تاکید بر اینکه «گفتگو‌ها طولانی و در سطح جامع و کاملی صورت گرفتند» گفت: «نهادِ ناظرِ جدید قادر خواهد بود در صورت لزوم در عملکرد تمامی بانک‌های حوزه پولی یورو مداخله کند. این قاعده شامل دولت‌های که در حوزه پولی یورو نیستند نیز، در صورت تمایل آن‌ها، عملی خواهد بود. و یکپارچگی بازار نیز کاملا حفظ خواهد شد.»

بنا به خبرهای رسیده، وزرای دارایی کشورهای اتحادیه اروپا چارچوب قانونی این طرح را تا پایان سال ۲۰۱۲ توسعه خواهند داد تا در سال ۲۰۱۳ طرح به مرحله اجرا درآید.

خبرنگار یورونیوز: «همانطور که پیش بینی می‌شد سران اروپا در پایان نخستین روز از نشست بروکسل و پس از ساعت‌ها گفتگو و مذاکره به نتیجه‌ چشمگیری نرسیدند مگر تاکید بر تصمیم اعمال نظارت سخت‌تر بر نهادهای بانکی و مالی. تصمیمی که پیش‌تر، در ماه ژوئن گذشته نیز مطرح شده بود.»