وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

"انقلاب کوچک"، نتیجه نشست سران اروپا

"انقلاب کوچک"، نتیجه نشست سران اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سران اتحادیه اروپا در نشست دو روزه بروکسل هر یک به نوبه خود تلاش کردند نظرات و راه حلهایشان را برای غلبه بر بحران اقتصادی به پیش برند.

برخی از کشورها و در راس آنها فرانسه از توافق بر سر سیستم نظارت بانکی واحد که از ژانویه آینده زمینه اجرایی شدن آن رفته رفته آغاز خواهد شد استقبال کردند اما برلین این توافق را مانند نوزادی می داند که رشد صحیح آن نیازمند زمان و دقت کافی است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در این مورد گفت:“ما در مورد یک طرح مرحله ای، متناسب با اصول به توافق رسیدیم که در آن کیفیت کار بر سرعت آن اولویت دارد و این به این معناست که نظارت برعملکرد بانکها از اوایل سال 2013 عملی نخواهد شد.”

به هر حال تهیه ساز و کار و مقدمات لازم برای اجراشدن این نظارت که برای ژانویه 2014 در نظر گرفته شده حدودا سه ماه دیگر آغاز خواهد شد و اگر آنطور که هرمان وان رامپوی رییس شورای اروپا می گوید یک “انقلاب کوچک” هم نباشد، بی شک یک گام بزرگ بشمار می رود.

هرمان وان رامپوی رییس شورای اروپا:“این یک “انقلاب کوچک” است به این مفهوم که یک سیستم نظارتی واحد برای تمام اروپا خواهیم داشت که به نوعی جایگزین تمام سیستمهای نظارتی ملی می شود. البته همانظور که شما هم می دانید محور اصلی مشکلات ما بحران مالی است… ولی اینگونه ما یک سیستم نظارتی واحد برای کل اروپا خواهیم داشت و اگر از سال 2008 چنین کاری کرده بودیم فکر نمی کنم بحران فعلی می توانست چنین ابعادی پیدا کند.”

خبرنگار یورونیوز در پایان گزارش ارسالی خود به نکته مهمی اشاره می کند. مسئله ای که نکته مشترک اکثر نشست های سیاسی است. او می گوید:” بار دیگر هنر وعده دادن خودش را در این نشست نشان داد و این بدین مفهوم است که اسپانیایی ها و یونانی ها علیرغم قرار داشتن در وضعیت اضطراری باز هم باید منتظر بمانند.”