خبر فوری

بحران بدهی ها، تقویت کننده ناسیونالیسم در اسپانیاست

بحران بدهی ها، تقویت کننده ناسیونالیسم در اسپانیاست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اوج گیری بحران مالی در اسپانیا، خطر جدایی طلبی در بخش های خودمختار این کشور یعنی کاتالونیا و باسک را تشدید کرده است. زمینه اقتصادی تقویت احساسات ملی گرایی در این مناطق، تفاوت تولید و درآمد آنها با بقیه نقاط اسپانیاست.

دولت ناسیونالیست اقلیم خودمختار کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا که برای ماه نوامبر انتخاباتی فوق العاده را اعلام کرده، می گوید سالانه شانزده میلیارد یورو از درآمد کاتالونیا به مادرید یعنی پایتخت می رود بدون اینکه بازگشتی درکار باشد.

بنا به آمار رسمی، تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه دو اقلیم خودمختار کاتالونیا و باسک در سال 2011 نسبت به کل اسپانیا به میزان چشمگیری بالاتر و نرخ بیکاری در آن ها به مراتب پائین تر بوده است.

در عین حال کاتالونیا که یک پنجم تولید ناخالص اسپانیا متعلق به آنست، خود با بحران بدهی روبروست و پیش از این از دولت مرکزی درخواست کمک کرده بود.

اقلیم خود مختار باسک نیز علاوه بر بحران مالی با مشکلات بزرگی در نهادهای ارائه کننده خدمات عمومی روبروست.

به این ترتیب به نظر می رسد حزب راست میانه متعلق به ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا که تصور می کرد بحران مالی ابزاری برای تجدید تمرکزگرایی در این کشور خواهد بود، اکنون ناگزیر از تجدید نظر در این برنامه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.