وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کمیسر پیشین بهداشت اروپا داوطلبانه استعفاء داده یا مجبور به این کار شده؟

کمیسر پیشین بهداشت اروپا داوطلبانه استعفاء داده یا مجبور به این کار شده؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جان دالی کمیسر پیشین بهداشت اتحادیه اروپا در پی اتهامات مالی استعفاء داده ولی همچنان و طبق مقررات حداقل برای مدت سه سال 45 درصد حقوق خود را دریافت خواهد کرد.

اصرار بروکسل مبنی بر داوطلبانه نشان دادن استعفای جان دالی به دلیل اتهامات او در خصوص اعمال نفوذ در تصویب مقررات مربوط به دخانیات در اتحادیه اروپا در حالی صورت می گیرد که او این موضوع را قبول ندارد و در این راستا بطور کتبی خواستار شفاف سازی ژوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا شده است.

اما روند استعفاء از زبان سخنگوی کمیسیون اروپا: “ رییس کمیسیون در راستای قدرتی که دارد مجاز است از کمیسرها بخواهد از مقامشان کناره گیری کنند. همانطور که در ابتدا هم گفتم آقای رییس سه شنبه گذشته گزینه استعفاء را به جان دالی پیشنهاد کرد و او هم با توجه به نتیجه گزارش به این نتیجه رسید که باید استعفاء دهد.”

از تونیو بورگ قائم مقام نخست وزیر مالت بعنوان جایگزین احتمالی جان دالی نام برده می شود. اما تا قطعی شدن این مسئله کمیسر امور اداری اروپا موقتا مسئولیتهای کمیسر بهداشت را نیز برعهده خواهد داشت.