وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رای دادگاه ایتالیا؛ شش سال زندان برای دست کم گرفتن خطر زلزله

رای دادگاه ایتالیا؛ شش سال زندان برای دست کم گرفتن خطر زلزله
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در ایتالیا، شش نفر از دانشمندان و یکی از مقامات محلی منطقه آکیلا را به دلیل “دست کم گرفتن خطر زمین لرزه” و “ارزیابی اشتباه” به شش سال زندان و محرومیت دایم از خدمات عمومی محکوم کرد.

این افراد شش روز پیش از زلزله آکیلای ایتالیا در سال 2009 که منجر کشته شدن بیش از سیصد نفر و آوارگی هزاران نفر شد، با برگزاری یک کنفرانس علمی در این شهر به مردم اطمینان داده بودند که بروز احتمالی زمین لرزه در این منطقه خسارت های قابل توجهی به بار نخواهد آورد.

از دید دادگاه این دانشمندان خطر زلزله را دست کم گرفته بودند و جان هزاران را به خطر انداخته اند.

در مقابل وکیل متهمان این استدلال را بی اساس دانست و از تصمیم دادگاه انتقاد کرد.

مسئول حفاظت شهروندان که از جمله متهمان است نیز با بیان اینکه نمی توانست کار دیگری انجام دهد گفت: «با توجه به آنچه در اختیار داشتم و می دانستم، هرکاری لازم بود انجام دادم.»

یکی از کسانی که در جریان زمین لرزه خواهرش را از دست داده می گوید: «اکنون (مسئولان) بیش از پیش مسئولیتشان را جدی می گیرند. ما همین را می خواستیم و قصد انتقام گیری نداریم. خواهر من هرگز بازنخواهد گشت، نه اکنون نه هیچوقت دیگر.»