وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ارتش لبنان گروههای شیعه و سنی را به خویشتنداری بیشتر فراخواند

ارتش لبنان گروههای شیعه و سنی را به خویشتنداری بیشتر فراخواند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ارتش لبنان با استقرار تانکهای خود در خیابانهای بیروت و طرابلس سعی دارد اوضاع دراین کشور را که صحنه درگیری بین گروههای مسلح سنی و شیعه شده تحت کنترل خود در آورد. ارتش در این راستا طرفین را به خویشتنداری دعوت کرده است.

از وسام الحسن رییس بخش اطلاعات و امنیت ملی که در جریان یک بمبگذاری کشته شد، بعنوان فردی یاد می شود که در ماجرای ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان توانسته بود رد پای حزب الله و رژیم سوریه را پیدا کند.

مسئله ای که مراسم تدفین او را به صحنه برخورد های فرقه ای و درگیری بین سنی ها و شیعیان لبنان تبدیل کرد و در پایتخت دست کم شش زخمی برجای گذاشته است.

برخی گروههای سنی و طرفداران جریان 14 مارس دولت را مسئول این موضوع می دانند و خواستار استعفای نخست وزیرند.

یکی از این افراد که صورت خود را پوشانده و تفنگ در دست دارد می گوید: “وضعیت بگونه ای است که حقوق ما دائما نقض می شود و با این اوصاف دیگر نمی شود ادامه داد باید یک توازنی بین فرقه ها و مذاهب برقرار شود.”

به گزارش منبع خبری در نتیجه این درگیریها در طرابلس در شمال لبنان نیز تاکنون حداقل سه نفر کشته شده اند و اوضاع نیمه جنگی بر خیابانهای شهر حاکم شده است.

یکی از ساکنان سنی مذهب طرابلس می گوید: “آنها ما را می کشند. سنی ها و رهبرانشان را می کشند. اگر دولت نمی خواهد به این جنایات پایان دهد لااقل اجازه دهد خودمان جلوی این کار را بگیریم. خطاب من همه سربازان و اعضای نیروهای امنیتی است، همه سنی ها…”

باید دید درحالیکه اوضاع سوریه در همسایگی لبنان، بشدت متشنج است، رژیم بیروت چگونه خواهد توانست مجددا آرامش را به این کشور کوچک که زمانی از آن به عروس خاورمیانه یاد می شد، بازگرداند.