وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

امور خارجی، جشنواره‌ای جدید در برلین

امور خارجی، جشنواره‌ای جدید در برلین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مرکز هنری «برلینر فسچپیله»، پاییز امسال یک جشنواره جدید بین المللی با عنوان «Foreign Affairs» یا «امور خارجی» برپا کرده است، جایی که هنرمندان در عرصه‌های مختلف هنری چون تئا‌تر، رقص، هنر بصری و فیلم را در شهر برلین گرد هم می‌آورد.

یکی از هنرمندانی که در این جشنواره شرکت می کند ماریو فورمنتی، پیانیست برجسته ایتالیایی است که قطعه ای از گاسپار لورو، موسیقدان فرانسوی را در خانه‌ای چوبی به مدت دوازده ساعت در روز اجرا می‌کند. این خانه توسط کیوهی ساکاگوچی، هنرمند ژاپنی و کاملا از مواد بازیافتی ساخته شده است.

فری لایزن، مدیر جشنواره درباره فلسفه این رویداد می‌گوید: «سعی می‌کنم مانند یک آنتن آنچه را در هواست جذب کنم و بفهمم چه چیزی باعث مشغولیت هنرمندان می‌شود. به نظر من این چگونگی نگاه هنرمندان به جامعه است.»

یکی از برنامه‌های جشنواره که درباره‌اش بسیار صحبت می‌شود، قطعه «ما هیولاها دیدیم»، اثر ارنا اومارسدوتیر، رقص آرای ایسلندی است. این قطعه را خود او نوشته است و در آن ایفای نقش نیز می‌کند. این داستانی خشن درباره قتل عام‌ها، صحنه‌های خونین و برهنگی است. «ما هیولا‌ها دیدیم» برآشفته و گاهی نگران کننده است.

ولی اومارسدوتیر می‌گوید که هدف این قطعه شوکه کردن نیست، بلکه روایت داستان‌هایی است که مخاطبان می‌توانند با تجربه‌های خود پیوند دهند.

ارنا اومارسدوتیر نویسنده و رقص آرای «ما هیولا‌ها دیدیم» می گوید: «برای من مانند داستان پریان است. یک داستان پریان ترسناک. مردم به موضوع‌های مختلف فکر می‌کنند. موضوع‌هایی وجود دارد که می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند، مانند داستان‌هایی از تاریخ، شاید هم با ترس‌های شخصی خود.»

در بخش‌هایی از این قطعه، اومارسدوتیر که معمولا صدایی نرم و لطیف دارد، با الهام از موسیقی متال و فیلم‌های ترسناک، فریاد می‌زند و به سبک “ترش متال” آواز می‌خواند.

فری لایزن، مدیر جشنواره درباره فلسفه این رویداد می‌گوید: «به نظر من این تغییر دید هدف جشنواره است. صحبت‌های افراد با نگرشهای مختلف را می‌شنوید که باعث تفکر در مورد نگرش خودمان می‌شود.»

بیست و پنج برنامه مختلف از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپا تا اواخر ماه اکتبر در برلین برگزار خواهد شد.