وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نتایج انتخابات محلی اسپانیا، خبری دردسرساز و خوش برای ماریانو راخوی

نتایج انتخابات محلی اسپانیا، خبری دردسرساز و خوش برای ماریانو راخوی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نتایج انتخابات محلی در دو منطقۀ باسک و گالیسیای اسپانیا، برای دولت مارایانو راخوی، نخست وزیر این کشور، از یک سو خبری است دردسرساز و از سویی دیگر خبری خوش.

خبری دردسرساز، چراکه بواسطه داعیه استقلال طلبی کاتالون‌ها و باسک‌ها، پیروزی حزب ملی گرا بر حزب «مردمی» و نیز اتئلاف جدایی طلب چپ در منطقۀ باسک اسپانیا، دولت را در موقعیتی ضعیف قرار می دهد و باعث مهار خواسته های استقلال طلبانه نمی شود.

دانشجویی با اذعان به همین واقعیت می‌گوید، خود او از حامیان استقلال باسک اسپانیاست اما می‌افزاید با توجه به بحران اقتصادی که اسپانیا دچار آن است، زمان، زمان استقلال طلبی نیست.

از سوی دیگر و برغم تظاهرات استقلال طلبانۀ اخیر در بارسلون، پیروزی حزب حاکم «مردمی» و کسب اکثر کرسی‌های پارلمان منطقۀ گالیسیا، زادگاه آقای راخوی، خبری است خوش برای دولت وی، اما نه برای سوسیالیست ها که شکست سختی را متحمل شدند.

خوان فرناندو لوپز آگیلار، از اعضای این حزب می‌گوید: «سوسیالیست‌ها شرایط بسیار بدی را تجربه می‌کنند که در ۳۵ سال اخیر سابقه نداشته است. پذیرش و اذعان به این شکست با صدای بلند، تا این اسپانیایی‌ها بدانند که نسبت به شرایط آگاهیم، خود کاری است خوب.»

اکنون مادرید و حزب حاکم راست میانۀ ماریانو راخوی، چشم به نتایج انتخابات سرنوشت ساز منطقۀ کاتالونیا دوخته که در اواخر ماه نوامبر برگزار می‌شود.